Facts & figures compared
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fri 03/04/2026 | ![]() |
FC Botosani (3.) | ![]() |
FCSB (1.) | 3:2 |
|
Thu 05/02/2026 | ![]() |
FCSB (11.) | ![]() |
FC Botosani (5.) | 2:1 |
|
Fri 19/09/2025 | ![]() |
FC Botosani (4.) | ![]() |
FCSB (11.) | 3:1 |
|
Sun 08/12/2024 | ![]() |
FCSB (3.) | ![]() |
FC Botosani (14.) | 2:1 |
|
Thu 21/11/2024 | ![]() |
FC Botosani (10.) | ![]() |
FCSB (13.) | 1:0 |
|
Sun 25/02/2024 | ![]() |
FCSB (1.) | ![]() |
FC Botosani (16.) | 3:2 |
|
Sat 07/10/2023 | ![]() |
FC Botosani (16.) | ![]() |
FCSB (1.) | 0:1 |
|
Mon 19/12/2022 | ![]() |
FCSB (4.) | ![]() |
FC Botosani (13.) | 1:0 |
|
Thu 08/12/2022 | ![]() |
FC Botosani | ![]() |
FCSB | 0:2 |
|
Thu 01/12/2022 | ![]() |
FC Botosani (1.) | ![]() |
FCSB (11.) | 2:3 |
Age: 51 Years
Appointed: 19/05/2026
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.05 PPM
Appointed: 19/05/2026
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.05 PPM
Age: 45 Years
Appointed: 10/03/2026
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.28 PPM
Appointed: 10/03/2026
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.28 PPM
| Surname: | Darius Olaru |
|---|---|
| Date of birth: | 03/03/1998 |
| Place of birth: |
Mediaş |
| Age: | 28 |
| Citizenship: |
Romania
![]() |
| Height: | 1,77 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €5.00m |
| Joined: | 01/01/2020 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | Skylar |
| National player: |
Romania
|
Current market value:€5.00m
| Surname: | Sebastian Mailat |
|---|---|
| Date of birth: | 12/12/1997 |
| Place of birth: |
Timișoara |
| Age: | 28 |
| Citizenship: |
Romania
![]() |
| Height: | 1,73 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.20m |
| Joined: | 01/07/2025 |
| Contract expires: | - |
| Position: | Left Winger |
| Player agent: | Relatives |
Current market value:€1.20m
Transfer income/expenditure
Overall balance
Draws
5
Missing players
FCSB
Vlad Chiricheș (Muscle tear), Daniel Bîrligea (unknown injury), Matei Popa (unknown injury)
FC Botosani
Giannis Anestis (muscular problems), Rijad Sadiku (Cruciate ligament injury)
Vlad Chiricheș (Muscle tear), Daniel Bîrligea (unknown injury), Matei Popa (unknown injury)
FC Botosani
Giannis Anestis (muscular problems), Rijad Sadiku (Cruciate ligament injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
8 | |||
|
|
5 | |||
|
|
5 | |||
|
|
4 | |||
|
|
4 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
€350k | |||||
| 21/22 |
|
|
|
€330k | |||||
| 21/22 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
€660k | |||||
| 19/20 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
€75k | |||||
| 19/20 |
|
|
|
€950k | |||||
| 18/19 |
|
|
|
€400k | |||||
| 18/19 |
|
|
|
€1.20m | |||||
| 17/18 |
|
|
|
€400k | |||||
| 17/18 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
€400k | |||||
| 16/17 |
|
|
|
free transfer |








