Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 05/04/2026 | ![]() |
River Plate (3.) | ![]() |
Belgrano (2.) | 3:0 |
|
Sat 18/05/2024 | ![]() |
River Plate (1.) | ![]() |
Belgrano (14.) | 3:0 |
|
Sun 03/12/2023 | ![]() |
River Plate (4.) | ![]() |
Belgrano (6.) | 2:1 |
|
Sat 04/02/2023 | ![]() |
Belgrano (13.) | ![]() |
River Plate (3.) | 2:1 |
|
Sun 19/08/2018 | ![]() |
River Plate (18.) | ![]() |
Belgrano (14.) | 0:0 |
|
Mon 19/03/2018 | ![]() |
River Plate (18.) | ![]() |
Belgrano (11.) | 3:1 |
|
Sun 26/03/2017 | ![]() |
River Plate (6.) | ![]() |
Belgrano (29.) | 2:1 |
|
Mon 15/02/2016 | ![]() |
Belgrano (10.) | ![]() |
River Plate (1.) | 3:2 |
|
Mon 02/03/2015 | ![]() |
Belgrano (8.) | ![]() |
River Plate (6.) | 1:2 |
|
Sun 19/10/2014 | ![]() |
River Plate (1.) | ![]() |
Belgrano (18.) | 3:0 |
Age: 51 Years
Appointed: 04/03/2026
Contract expires: 31/12/2027
Success rate as coach: 1.64 PPM
Appointed: 04/03/2026
Contract expires: 31/12/2027
Success rate as coach: 1.64 PPM
Age: 66 Years
Appointed: 11/02/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.50 PPM
Appointed: 11/02/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.50 PPM
| Surname: | Santiago Beltrán |
|---|---|
| Date of birth: | 04/10/2004 |
| Place of birth: |
Buenos Aires |
| Age: | 21 |
| Citizenship: |
Argentina
![]() |
| Height: | 1,91 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €9.00m |
| Joined: | 01/01/2025 |
| Contract expires: | 31/12/2027 |
| Position: | Goalkeeper |
| Player agent: | Universal Twenty Two |
Current market value:€9.00m
| Surname: | Thiago Cardozo |
|---|---|
| Date of birth: | 31/07/1996 |
| Place of birth: |
Juan Lacaze |
| Age: | 29 |
| Citizenship: |
Uruguay
![]() |
| Height: | 1,82 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €3.20m |
| Joined: | 06/07/2025 |
| Contract expires: | 31/12/2026 |
| Position: | Goalkeeper |
| Player agent: | SBI Football |
Current market value:€3.20m
Transfer income/expenditure
Table Playoff Torneo Apertura
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
River Plate | 3 | 4 | 9 |
| 2 | ![]() |
Belgrano | 3 | 4 | 9 |
| 3 | ![]() |
Argentinos Jrs. | 3 | 2 | 6 |
| 4 | ![]() |
Rosario Central | 3 | 2 | 6 |
| 5 | ![]() |
Huracán | 2 | 0 | 3 |
| 6 | ![]() |
Racing Club |
2 | 0 | 3 |
| 7 | ![]() |
Unión Santa Fe | 2 | -1 | 3 |
| 8 | ![]() |
Gimnasia | 2 | -1 | 3 |
| 9 | ![]() |
San Lorenzo | 1 | -1 | 0 |
| 10 | ![]() |
Boca Juniors | 1 | -1 | 0 |
| 11 | ![]() |
Ind. Rivadavia |
1 | -1 | 0 |
| 12 | ![]() |
CA Talleres | 1 | -1 | 0 |
| 12 | ![]() |
Estudiantes LP |
1 | -1 | 0 |
| 12 | ![]() |
Vélez Sarsfield | 1 | -1 | 0 |
| 15 | ![]() |
Independiente | 1 | -2 | 0 |
| 16 | ![]() |
Lanús |
1 | -2 | 0 |
Overall balance
Draws
5
Missing players
CA River Plate
Matías Viña (Adductor tear), Gonzalo Montiel (Muscle tear), Aníbal Moreno (Knee injury), Sebastián Driussi (Knee injury), Juan Carlos Portillo (Cruciate ligament tear), Agustín Ruberto (Cruciate ligament tear)
Club Atlético Belgrano
Manuel Vicentini (Finger injury), Juan Velázquez (Muscle tear)
Matías Viña (Adductor tear), Gonzalo Montiel (Muscle tear), Aníbal Moreno (Knee injury), Sebastián Driussi (Knee injury), Juan Carlos Portillo (Cruciate ligament tear), Agustín Ruberto (Cruciate ligament tear)
Club Atlético Belgrano
Manuel Vicentini (Finger injury), Juan Velázquez (Muscle tear)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
5 | |||
|
|
4 | |||
|
|
3 | |||
|
|
3 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
? | |||||
| 24/25 |
|
|
|
- | |||||
| 23/24 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
- | |||||
| 18/19 |
|
|
|
€2.70m | |||||
| 15/16 |
|
|
|
? | |||||
| 13/14 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 10/11 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 06/07 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 06/07 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 01/02 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 92/93 |
|
|
|
? | |||||
| 74/75 |
|
|
|
? |


































