Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 25/04/2026 | ![]() |
Jablonec (4.) | ![]() |
Slovan Liberec (6.) | 1:2 |
|
Sat 25/10/2025 | ![]() |
Slovan Liberec (7.) | ![]() |
Jablonec (3.) | 0:2 |
|
Sat 08/03/2025 | ![]() |
Jablonec (5.) | ![]() |
Slovan Liberec (10.) | 0:0 |
|
Sat 05/10/2024 | ![]() |
Slovan Liberec (10.) | ![]() |
Jablonec (6.) | 0:5 |
|
Sat 24/02/2024 | ![]() |
Slovan Liberec (7.) | ![]() |
Jablonec (11.) | 3:3 |
|
Sun 17/09/2023 | ![]() |
Jablonec (15.) | ![]() |
Slovan Liberec (8.) | 1:1 |
|
Sat 15/04/2023 | ![]() |
Jablonec (8.) | ![]() |
Slovan Liberec (10.) | 1:1 |
|
Sat 22/10/2022 | ![]() |
Slovan Liberec (7.) | ![]() |
Jablonec (11.) | 2:0 |
|
Sat 26/02/2022 | ![]() |
Slovan Liberec (6.) | ![]() |
Jablonec (12.) | 1:1 |
|
Sun 26/09/2021 | ![]() |
Jablonec (9.) | ![]() |
Slovan Liberec (14.) | 0:1 |
Age: 55 Years
Appointed: 01/07/2024
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.50 PPM
Appointed: 01/07/2024
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.50 PPM
Age: 46 Years
Appointed: 26/05/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.14 PPM
Appointed: 26/05/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.14 PPM
| Surname: | Sebastian Nebyla |
|---|---|
| Date of birth: | 25/01/2002 |
| Place of birth: |
Gütersloh |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Slovakia
![]() |
| Height: | 1,83 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.50m |
| Joined: | 01/07/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2027 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | FairSport |
Current market value:€1.50m
| Surname: | Ermin Mahmic |
|---|---|
| Date of birth: | 14/03/2005 |
| Place of birth: |
Wels |
| Age: | 21 |
| Citizenship: |
Bosnia-Herzegovina
![]() |
| Height: | 1,82 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €5.00m |
| Joined: | 01/07/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2029 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Current National player: |
Bosnia
|
Current market value:€5.00m
Transfer income/expenditure
Table Chance Liga Championship Group
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Slavia Praha |
4 | 40 | 77 |
| 2 | ![]() |
Sparta Prague | 4 | 34 | 73 |
| 3 | ![]() |
Viktoria Plzeň | 4 | 25 | 63 |
| 4 | ![]() |
Hradec Kralove | 4 | 10 | 56 |
| 5 | ![]() |
Jablonec | 4 | -3 | 52 |
| 6 | ![]() |
Slovan Liberec | 4 | 7 | 46 |
Overall balance Chance Liga Championship Group
Draws
1
Missing players
FK Jablonec
Béni Makouana (visa issues)
FC Slovan Liberec
Raimonds Krollis (Yellow card suspension), Aziz Kayondo (Indirect card suspension), Qëndrim Zyba (Knee injury), Petr Hodous (Broken jaw), Jan Knapik (Knee injury), Dominik Kudelcik (Shoulder injury)
Béni Makouana (visa issues)
FC Slovan Liberec
Raimonds Krollis (Yellow card suspension), Aziz Kayondo (Indirect card suspension), Qëndrim Zyba (Knee injury), Petr Hodous (Broken jaw), Jan Knapik (Knee injury), Dominik Kudelcik (Shoulder injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
7 | |||
|
|
7 | |||
|
|
5 | |||
|
|
4 | |||
|
|
4 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
? | |||||
| 25/26 |
|
|
|
? | |||||
| 25/26 |
|
|
|
? | |||||
| 21/22 |
|
|
|
? | |||||
| 21/22 |
|
|
|
? | |||||
| 21/22 |
|
|
|
? | |||||
| 20/21 |
|
|
|
? | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 17/18 |
|
|
|
? | |||||
| 17/18 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 15/16 |
|
|
|
? | |||||
| 14/15 |
|
|
|
? | |||||
| 14/15 |
|
|
|
? | |||||
| 12/13 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
? | |||||
| 07/08 |
|
|
|
? | |||||
| 07/08 |
|
|
|
? | |||||
| 06/07 |
|
|
|
? | |||||
| 06/07 |
|
|
|
? | |||||
| 03/04 |
|
|
|
? | |||||
| 02/03 |
|
|
|
? | |||||
| 01/02 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 00/01 |
|
|
|
? | |||||
| 99/00 |
|
|
|
? | |||||
| 97/98 |
|
|
|
? | |||||
| 96/97 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 95/96 |
|
|
|
? | |||||
| 93/94 |
|
|
|
? | |||||
| 90/91 |
|
|
|
? |





























