Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 13/12/2025 | ![]() |
Radnicki 1923 (10.) | ![]() |
Javor-Matis (12.) | 1:1 |
|
Mon 11/08/2025 | ![]() |
Javor-Matis (16.) | ![]() |
Radnicki 1923 (12.) | 2:2 |
|
Sun 25/02/2024 | ![]() |
Javor-Matis (13.) | ![]() |
Radnicki 1923 (7.) | 0:3 |
|
Sun 17/09/2023 | ![]() |
Radnicki 1923 (16.) | ![]() |
Javor-Matis (7.) | 2:0 |
|
Sun 19/02/2023 | ![]() |
Radnicki 1923 (8.) | ![]() |
Javor-Matis (10.) | 0:0 |
|
Sat 20/08/2022 | ![]() |
Javor-Matis (5.) | ![]() |
Radnicki 1923 (11.) | 0:1 |
|
Wed 21/10/2020 | ![]() |
Javor-Matis | ![]() |
Radnicki 1923 | 2:1 |
|
Sat 04/05/2019 | ![]() |
Javor-Matis (2.) | ![]() |
Radnicki 1923 (4.) | 1:1 |
|
Sun 03/03/2019 | ![]() |
Radnicki 1923 (6.) | ![]() |
Javor-Matis (2.) | 1:1 |
|
Mon 01/10/2018 | ![]() |
Javor-Matis (7.) | ![]() |
Radnicki 1923 (6.) | 4:0 |
Age: 49 Years
Appointed: 14/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.28 PPM
Appointed: 14/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.28 PPM
Age: 54 Years
Appointed: 06/06/2023
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.48 PPM
Appointed: 06/06/2023
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.48 PPM
| Surname: | Ester Sokler |
|---|---|
| Date of birth: | 04/06/1999 |
| Place of birth: |
Krško |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Slovenia
![]() |
| Height: | 1,83 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.20m |
| Joined: | 19/01/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2029 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | BOLA CONSULTING |
Current market value:€1.20m
| Surname: | Petar Petrovic |
|---|---|
| Date of birth: | 13/07/2005 |
| Place of birth: |
Belgrad |
| Age: | 20 |
| Citizenship: |
Serbia
![]() |
| Height: | 1,91 m |
| Foot: | both |
| Market value: | €1.50m |
| Joined: | 22/07/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Centre-Back |
| Player agent: | Pure Talent |
Current market value:€1.50m
Transfer income/expenditure
Table Super liga Relegation round
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
IMT Belgrad | 6 | -10 | 49 |
| 2 | ![]() |
Radnicki Nis | 6 | -4 | 46 |
| 3 | ![]() |
FK TSC | 6 | 0 | 44 |
| 4 | ![]() |
Radnicki 1923 | 6 | -1 | 44 |
| 5 | ![]() |
Mladost | 6 | -20 | 43 |
| 6 | ![]() |
Javor-Matis | 6 | -13 | 41 |
| 7 | ![]() |
Spartak | 6 | -34 | 21 |
| 8 | ![]() |
Napredak | 6 | -45 | 18 |
Overall balance
Draws
8
Missing players
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
3 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23/24 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 23/24 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 12/13 |
|
|
|
? | |||||
| 10/11 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 08/09 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 07/08 |
|
|
|
? | |||||
| 06/07 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 02/03 |
|
|
|
? | |||||
| 02/03 |
|
|
|
? |






















