Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 14/03/2026 | ![]() |
Radnicki Nis (9.) | ![]() |
Spartak (15.) | 0:2 |
|
Sun 19/10/2025 | ![]() |
Spartak (15.) | ![]() |
Radnicki Nis (11.) | 2:0 |
|
Sun 11/05/2025 | ![]() |
Spartak (4.) | ![]() |
Radnicki Nis (5.) | 1:0 |
|
Fri 21/02/2025 | ![]() |
Spartak (13.) | ![]() |
Radnicki Nis (9.) | 1:1 |
|
Sun 22/09/2024 | ![]() |
Radnicki Nis (7.) | ![]() |
Spartak (9.) | 3:2 |
|
Tue 07/05/2024 | ![]() |
Spartak (3.) | ![]() |
Radnicki Nis (2.) | 3:1 |
|
Wed 03/04/2024 | ![]() |
Spartak (10.) | ![]() |
Radnicki Nis (14.) | 1:2 |
|
Sat 28/10/2023 | ![]() |
Radnicki Nis (12.) | ![]() |
Spartak (6.) | 1:1 |
|
Mon 22/05/2023 | ![]() |
Radnicki Nis (3.) | ![]() |
Spartak (2.) | 0:1 |
|
Sun 19/03/2023 | ![]() |
Spartak (12.) | ![]() |
Radnicki Nis (13.) | 0:1 |
Age: 36 Years
Appointed: 13/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.76 PPM
Appointed: 13/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.76 PPM
Age: 49 Years
Appointed: 04/12/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.33 PPM
Appointed: 04/12/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.33 PPM
| Surname: | Strahinja Manojlovic |
|---|---|
| Date of birth: | 11/08/2002 |
| Place of birth: |
Zvornik |
| Age: | 23 |
| Citizenship: |
Serbia
![]() |
| Height: | 1,88 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.20m |
| Joined: | 08/08/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Goalkeeper |
| Player agent: | ProStar |
Current market value:€1.20m
| Surname: | Stefan Tomovic |
|---|---|
| Date of birth: | 14/10/2001 |
| Place of birth: |
Kruševac |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Serbia
![]() |
| Height: | 1,84 m |
| Foot: | both |
| Market value: | €1.00m |
| Joined: | 19/01/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2027 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | MJ Sport Consulting |
Current market value:€1.00m
Transfer income/expenditure
Table Super liga Relegation round
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
IMT Belgrad | 6 | -10 | 49 |
| 2 | ![]() |
Radnicki Nis | 6 | -4 | 46 |
| 3 | ![]() |
FK TSC | 6 | 0 | 44 |
| 4 | ![]() |
Radnicki 1923 | 6 | -1 | 44 |
| 5 | ![]() |
Mladost | 6 | -20 | 43 |
| 6 | ![]() |
Javor-Matis | 6 | -13 | 41 |
| 7 | ![]() |
Spartak | 6 | -34 | 21 |
| 8 | ![]() |
Napredak | 6 | -45 | 18 |
Overall balance Super liga Relegation round
Draws
0
Missing players
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
4 | |||
|
|
4 | |||
|
|
4 | |||
|
|
4 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 13/14 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
? | |||||
| 97/98 |
|
|
|
? | |||||
| 61/62 |
|
|
|
? |






















