Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 07/09/2025 | ![]() |
Houston (11.) | ![]() |
LA Galaxy (15.) | 1:1 |
|
Sun 13/04/2025 | ![]() |
LA Galaxy (15.) | ![]() |
Houston (13.) | 1:1 |
|
Sun 20/10/2024 | ![]() |
Houston (5.) | ![]() |
LA Galaxy (1.) | 2:1 |
|
Sun 26/05/2024 | ![]() |
LA Galaxy (3.) | ![]() |
Houston (8.) | 2:1 |
|
Sun 03/09/2023 | ![]() |
LA Galaxy (11.) | ![]() |
Houston (4.) | 0:0 |
|
Sun 09/04/2023 | ![]() |
Houston (8.) | ![]() |
LA Galaxy (10.) | 3:0 |
|
Sun 09/10/2022 | ![]() |
Houston (13.) | ![]() |
LA Galaxy (5.) | 1:3 |
|
Mon 23/05/2022 | ![]() |
LA Galaxy (4.) | ![]() |
Houston (8.) | 0:3 |
|
Thu 21/10/2021 | ![]() |
Houston (11.) | ![]() |
LA Galaxy (6.) | 0:3 |
|
Thu 16/09/2021 | ![]() |
LA Galaxy (4.) | ![]() |
Houston (12.) | 1:1 |
Age: 51 Years
Appointed: 05/01/2021
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.48 PPM
Appointed: 05/01/2021
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.48 PPM
| Surname: | Riqui Puig |
|---|---|
| Date of birth: | 13/08/1999 |
| Place of birth: |
Matadepera |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Spain
![]() |
| Height: | 1,69 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €12.00m |
| Joined: | 04/08/2022 |
| Contract expires: | 31/12/2027 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | AC Talent |
Current market value:€12.00m
| Surname: | Mateusz Bogusz |
|---|---|
| Date of birth: | 22/08/2001 |
| Place of birth: |
Ruda Śląska |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Poland
![]() |
| Height: | 1,75 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €6.00m |
| Joined: | 29/01/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | BHM Sports Agency |
| National player: |
Poland
|
Current market value:€6.00m
Transfer income/expenditure
Table Eastern Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Nashville |
13 | 19 | 30 |
| 2 | ![]() |
Miami |
14 | 9 | 28 |
| 3 | ![]() |
New England | 13 | 5 | 25 |
| 4 | ![]() |
Chicago | 13 | 10 | 23 |
| 5 | ![]() |
New York City | 14 | 5 | 19 |
| 6 | ![]() |
New York | 14 | -8 | 19 |
| 7 | ![]() |
Charlotte | 14 | 0 | 18 |
| 8 | ![]() |
D.C. United | 14 | -4 | 17 |
| 9 | ![]() |
Cincinnati | 14 | -5 | 17 |
| 10 | ![]() |
Toronto | 13 | -6 | 14 |
| 11 | ![]() |
Orlando | 14 | -17 | 14 |
| 12 | ![]() |
Columbus | 14 | -4 | 13 |
| 13 | ![]() |
Montréal | 13 | -9 | 13 |
| 14 | ![]() |
Atlanta | 13 | -7 | 11 |
| 15 | ![]() |
Philadelphia | 14 | -10 | 7 |
Table Western Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vancouver |
13 | 20 | 29 |
| 2 | ![]() |
SJ Earthquakes | 14 | 17 | 29 |
| 3 | ![]() |
Salt Lake | 13 | 7 | 25 |
| 4 | ![]() |
Seattle |
12 | 7 | 24 |
| 5 | ![]() |
Dallas | 14 | 7 | 22 |
| 6 | ![]() |
LAFC | 14 | 6 | 21 |
| 7 | ![]() |
Houston | 13 | -4 | 21 |
| 8 | ![]() |
Minnesota | 14 | -4 | 21 |
| 9 | ![]() |
LA Galaxy | 14 | 0 | 19 |
| 10 | ![]() |
San Diego | 14 | 5 | 17 |
| 11 | ![]() |
Colorado | 14 | 2 | 16 |
| 12 | ![]() |
Portland | 13 | -4 | 14 |
| 13 | ![]() |
Austin | 14 | -9 | 14 |
| 14 | ![]() |
St. Louis CITY | 13 | -7 | 13 |
| 15 | ![]() |
Kansas City | 13 | -21 | 11 |
Overall balance Major League Soccer
Draws
12
Missing players
Los Angeles Galaxy
João Klauss (Foot surgery), Julián Aude (Ankle sprain), Riqui Puig (Knee surgery)
Houston Dynamo FC
Jimmy Maurer (Head injury), Diadié Samassékou (concussion), Lucas Halter (Leg injury), Nelson Quiñónes (Leg injury)
João Klauss (Foot surgery), Julián Aude (Ankle sprain), Riqui Puig (Knee surgery)
Houston Dynamo FC
Jimmy Maurer (Head injury), Diadié Samassékou (concussion), Lucas Halter (Leg injury), Nelson Quiñónes (Leg injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
7 | |||
|
|
5 | |||
|
|
4 | |||
|
|
4 | |||
|
|
3 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
? | |||||
| 16/17 |
|
|
|
€165k | |||||
| 16/17 |
|
|
|
draft | |||||
| 14/15 |
|
|
|
draft | |||||
| 12/13 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 07/08 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 07/08 |
|
|
|
? |





























































