Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 3 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 30/11/2025 | ![]() |
San Diego | ![]() |
Vancouver | 1:3 |
|
Sun 20/07/2025 | ![]() |
San Diego (1.) | ![]() |
Vancouver (2.) | 1:1 |
|
Thu 26/06/2025 | ![]() |
Vancouver (1.) | ![]() |
San Diego (2.) | 3:5 |
Age: 43 Years
Appointed: 18/09/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.66 PPM
Appointed: 18/09/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.66 PPM
Age: 52 Years
Appointed: 14/01/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.62 PPM
Appointed: 14/01/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.62 PPM
| Surname: | Anders Dreyer |
|---|---|
| Date of birth: | 02/05/1998 |
| Place of birth: |
Bramming |
| Age: | 28 |
| Citizenship: |
Denmark
![]() |
| Height: | 1,74 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €15.00m |
| Joined: | 31/01/2025 |
| Contract expires: | 31/12/2029 |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | Elite Consulting |
| National player: |
Denmark
|
Current market value:€15.00m
| Surname: | Sebastian Berhalter |
|---|---|
| Date of birth: | 10/05/2001 |
| Place of birth: |
London |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
United States
![]() |
| Height: | 1,75 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €5.00m |
| Joined: | 04/02/2022 |
| Contract expires: | 31/12/2026 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | THE·TEAM |
| Current National player: |
USA
|
Current market value:€5.00m
Transfer income/expenditure
Table Eastern Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Nashville |
13 | 19 | 30 |
| 2 | ![]() |
Miami |
14 | 9 | 28 |
| 3 | ![]() |
New England | 13 | 5 | 25 |
| 4 | ![]() |
Chicago | 13 | 10 | 23 |
| 5 | ![]() |
New York City | 14 | 5 | 19 |
| 6 | ![]() |
New York | 14 | -8 | 19 |
| 7 | ![]() |
Charlotte | 14 | 0 | 18 |
| 8 | ![]() |
D.C. United | 14 | -4 | 17 |
| 9 | ![]() |
Cincinnati | 14 | -5 | 17 |
| 10 | ![]() |
Toronto | 13 | -6 | 14 |
| 11 | ![]() |
Orlando | 14 | -17 | 14 |
| 12 | ![]() |
Columbus | 14 | -4 | 13 |
| 13 | ![]() |
Montréal | 13 | -9 | 13 |
| 14 | ![]() |
Atlanta | 13 | -7 | 11 |
| 15 | ![]() |
Philadelphia | 14 | -10 | 7 |
Table Western Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vancouver |
13 | 20 | 29 |
| 2 | ![]() |
SJ Earthquakes | 14 | 17 | 29 |
| 3 | ![]() |
Salt Lake | 13 | 7 | 25 |
| 4 | ![]() |
Seattle |
12 | 7 | 24 |
| 5 | ![]() |
Dallas | 14 | 7 | 22 |
| 6 | ![]() |
LAFC | 14 | 6 | 21 |
| 7 | ![]() |
Houston | 13 | -4 | 21 |
| 8 | ![]() |
Minnesota | 14 | -4 | 21 |
| 9 | ![]() |
LA Galaxy | 14 | 0 | 19 |
| 10 | ![]() |
San Diego | 14 | 5 | 17 |
| 11 | ![]() |
Colorado | 14 | 2 | 16 |
| 12 | ![]() |
Portland | 13 | -4 | 14 |
| 13 | ![]() |
Austin | 14 | -9 | 14 |
| 14 | ![]() |
St. Louis CITY | 13 | -7 | 13 |
| 15 | ![]() |
Kansas City | 13 | -21 | 11 |
Overall balance Major League Soccer
Draws
1
Missing players
San Diego FC
Andrés Reyes (Leg injury)
Vancouver Whitecaps FC
Yohei Takaoka (Red card suspension), Ryan Gauld (Knee surgery), Sebastian Schonlau (Muscle injury), Ralph Priso (Hamstring strain), Belal Halbouni (Knee bruise)
Andrés Reyes (Leg injury)
Vancouver Whitecaps FC
Yohei Takaoka (Red card suspension), Ryan Gauld (Knee surgery), Sebastian Schonlau (Muscle injury), Ralph Priso (Hamstring strain), Belal Halbouni (Knee bruise)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
4 | |||
|
|
2 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 |

























































