Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 14/06/2025 | ![]() |
Portland (4.) | ![]() |
SJ Earthquakes (8.) | 1:1 |
|
Wed 21/05/2025 | ![]() |
SJ Earthquakes | ![]() |
Portland | 1:0 AET |
|
Sun 04/05/2025 | ![]() |
SJ Earthquakes (11.) | ![]() |
Portland (2.) | 4:1 |
|
Thu 20/06/2024 | ![]() |
SJ Earthquakes (14.) | ![]() |
Portland (10.) | 1:2 |
|
Thu 16/05/2024 | ![]() |
Portland (13.) | ![]() |
SJ Earthquakes (14.) | 4:2 |
|
Thu 21/09/2023 | ![]() |
Portland (10.) | ![]() |
SJ Earthquakes (7.) | 2:1 |
|
Sun 23/07/2023 | ![]() |
Portland | ![]() |
SJ Earthquakes | 2:0 |
|
Sun 18/06/2023 | ![]() |
SJ Earthquakes (5.) | ![]() |
Portland (8.) | 0:0 |
|
Sun 24/07/2022 | ![]() |
Portland (8.) | ![]() |
SJ Earthquakes (13.) | 2:1 |
|
Thu 19/05/2022 | ![]() |
SJ Earthquakes (12.) | ![]() |
Portland (8.) | 3:2 |
Age: 49 Years
Appointed: 01/01/2024
Contract expires: 31/12/2026
Success rate as coach: 1.33 PPM
Appointed: 01/01/2024
Contract expires: 31/12/2026
Success rate as coach: 1.33 PPM
Age: 74 Years
Appointed: 01/01/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.73 PPM
Appointed: 01/01/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.73 PPM
| Surname: | David Da Costa |
|---|---|
| Date of birth: | 05/01/2001 |
| Place of birth: |
Almada |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Portugal
![]() |
| Height: | 1,68 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €6.00m |
| Joined: | 17/02/2025 |
| Contract expires: | 31/12/2028 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | ROGON |
Current market value:€6.00m
| Surname: | Timo Werner |
|---|---|
| Date of birth: | 06/03/1996 |
| Place of birth: |
Stuttgart |
| Age: | 30 |
| Citizenship: |
Germany
![]() |
| Height: | 1,80 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €3.00m |
| Joined: | 29/01/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | Sports360 GmbH |
Current market value:€3.00m
Transfer income/expenditure
Table Eastern Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Nashville |
13 | 19 | 30 |
| 2 | ![]() |
Miami |
14 | 9 | 28 |
| 3 | ![]() |
New England | 13 | 5 | 25 |
| 4 | ![]() |
Chicago | 13 | 10 | 23 |
| 5 | ![]() |
New York City | 14 | 5 | 19 |
| 6 | ![]() |
New York | 14 | -8 | 19 |
| 7 | ![]() |
Charlotte | 14 | 0 | 18 |
| 8 | ![]() |
D.C. United | 14 | -4 | 17 |
| 9 | ![]() |
Cincinnati | 14 | -5 | 17 |
| 10 | ![]() |
Toronto | 13 | -6 | 14 |
| 11 | ![]() |
Orlando | 14 | -17 | 14 |
| 12 | ![]() |
Columbus | 14 | -4 | 13 |
| 13 | ![]() |
Montréal | 13 | -9 | 13 |
| 14 | ![]() |
Atlanta | 13 | -7 | 11 |
| 15 | ![]() |
Philadelphia | 14 | -10 | 7 |
Table Western Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vancouver |
13 | 20 | 29 |
| 2 | ![]() |
SJ Earthquakes | 14 | 17 | 29 |
| 3 | ![]() |
Salt Lake | 13 | 7 | 25 |
| 4 | ![]() |
Seattle |
12 | 7 | 24 |
| 5 | ![]() |
Dallas | 14 | 7 | 22 |
| 6 | ![]() |
LAFC | 14 | 6 | 21 |
| 7 | ![]() |
Houston | 13 | -4 | 21 |
| 8 | ![]() |
Minnesota | 14 | -4 | 21 |
| 9 | ![]() |
LA Galaxy | 14 | 0 | 19 |
| 10 | ![]() |
San Diego | 14 | 5 | 17 |
| 11 | ![]() |
Colorado | 14 | 2 | 16 |
| 12 | ![]() |
Portland | 13 | -4 | 14 |
| 13 | ![]() |
Austin | 14 | -9 | 14 |
| 14 | ![]() |
St. Louis CITY | 13 | -7 | 13 |
| 15 | ![]() |
Kansas City | 13 | -21 | 11 |
Overall balance Major League Soccer
Draws
11
Missing players
Portland Timbers
Omir Fernandez (Foot surgery), Zac McGraw (Back injury)
San Jose Earthquakes
Timo Werner (Muscle injury), Vítor Costa (Leg injury), DeJuan Jones (Achilles tendon surgery), Niko Tsakiris (Groin surgery)
Omir Fernandez (Foot surgery), Zac McGraw (Back injury)
San Jose Earthquakes
Timo Werner (Muscle injury), Vítor Costa (Leg injury), DeJuan Jones (Achilles tendon surgery), Niko Tsakiris (Groin surgery)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
11 | |||
|
|
8 | |||
|
|
5 | |||
|
|
5 | |||
|
|
4 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21/22 |
|
|
|
€1.06m | |||||
| 13/14 |
|
|
|
? | |||||
| 12/13 |
|
|
|
? | |||||
| 10/11 |
|
|
|
draft | |||||
| 04/05 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 03/04 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 03/04 |
|
|
|
- | |||||
| 02/03 |
|
|
|
loan transfer |



























































