Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 21/09/2025 | ![]() |
Dallas (11.) | ![]() |
Colorado (8.) | 3:1 |
|
Sun 02/03/2025 | ![]() |
Colorado (8.) | ![]() |
Dallas (4.) | 3:3 |
|
Sun 01/09/2024 | ![]() |
Dallas (10.) | ![]() |
Colorado (5.) | 2:3 |
|
Sun 21/04/2024 | ![]() |
Colorado (5.) | ![]() |
Dallas (13.) | 2:1 |
|
Sun 15/10/2023 | ![]() |
Dallas (9.) | ![]() |
Colorado (14.) | 1:1 |
|
Sun 09/07/2023 | ![]() |
Colorado (14.) | ![]() |
Dallas (5.) | 2:1 |
|
Sat 01/10/2022 | ![]() |
Colorado (11.) | ![]() |
Dallas (3.) | 1:0 |
|
Sun 10/04/2022 | ![]() |
Dallas (5.) | ![]() |
Colorado (6.) | 3:1 |
|
Thu 22/07/2021 | ![]() |
Colorado (4.) | ![]() |
Dallas (13.) | 2:0 |
|
Sun 30/05/2021 | ![]() |
Colorado (5.) | ![]() |
Dallas (13.) | 3:0 |
Age: 48 Years
Appointed: 20/11/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.58 PPM
Appointed: 20/11/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.58 PPM
| Surname: | Paxten Aaronson |
|---|---|
| Date of birth: | 26/08/2003 |
| Place of birth: |
Medford, New Jersey |
| Age: | 22 |
| Citizenship: |
United States
![]() |
| Height: | 1,75 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €7.00m |
| Joined: | 21/08/2025 |
| Contract expires: | 31/12/2030 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | THE·TEAM |
| National player: |
USA
|
Current market value:€7.00m
| Surname: | Petar Musa |
|---|---|
| Date of birth: | 04/03/1998 |
| Place of birth: |
Zagreb |
| Age: | 28 |
| Citizenship: |
Croatia
![]() |
| Height: | 1,88 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €8.00m |
| Joined: | 01/02/2024 |
| Contract expires: | 31/12/2027 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | no agent |
| Current National player: |
Croatia
|
Current market value:€8.00m
Transfer income/expenditure
Table Eastern Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Nashville |
13 | 19 | 30 |
| 2 | ![]() |
Miami |
14 | 9 | 28 |
| 3 | ![]() |
New England | 13 | 5 | 25 |
| 4 | ![]() |
Chicago | 13 | 10 | 23 |
| 5 | ![]() |
New York City | 14 | 5 | 19 |
| 6 | ![]() |
New York | 14 | -8 | 19 |
| 7 | ![]() |
Charlotte | 14 | 0 | 18 |
| 8 | ![]() |
D.C. United | 14 | -4 | 17 |
| 9 | ![]() |
Cincinnati | 14 | -5 | 17 |
| 10 | ![]() |
Toronto | 13 | -6 | 14 |
| 11 | ![]() |
Orlando | 14 | -17 | 14 |
| 12 | ![]() |
Columbus | 14 | -4 | 13 |
| 13 | ![]() |
Montréal | 13 | -9 | 13 |
| 14 | ![]() |
Atlanta | 13 | -7 | 11 |
| 15 | ![]() |
Philadelphia | 14 | -10 | 7 |
Table Western Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vancouver |
13 | 20 | 29 |
| 2 | ![]() |
SJ Earthquakes | 14 | 17 | 29 |
| 3 | ![]() |
Salt Lake | 13 | 7 | 25 |
| 4 | ![]() |
Seattle |
12 | 7 | 24 |
| 5 | ![]() |
Dallas | 14 | 7 | 22 |
| 6 | ![]() |
LAFC | 14 | 6 | 21 |
| 7 | ![]() |
Houston | 13 | -4 | 21 |
| 8 | ![]() |
Minnesota | 14 | -4 | 21 |
| 9 | ![]() |
LA Galaxy | 14 | 0 | 19 |
| 10 | ![]() |
San Diego | 14 | 5 | 17 |
| 11 | ![]() |
Colorado | 14 | 2 | 16 |
| 12 | ![]() |
Portland | 13 | -4 | 14 |
| 13 | ![]() |
Austin | 14 | -9 | 14 |
| 14 | ![]() |
St. Louis CITY | 13 | -7 | 13 |
| 15 | ![]() |
Kansas City | 13 | -21 | 11 |
Overall balance Major League Soccer
Draws
20
Missing players
Colorado Rapids
Zack Steffen (unknown injury), Theodore Ku-DiPietro (Shoulder injury)
FC Dallas
Anderson Julio (Leg injury), Geovane Jesus (Cruciate ligament tear), Bernard Kamungo (Calf injury)
Zack Steffen (unknown injury), Theodore Ku-DiPietro (Shoulder injury)
FC Dallas
Anderson Julio (Leg injury), Geovane Jesus (Cruciate ligament tear), Bernard Kamungo (Calf injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
9 | |||
|
|
9 | |||
|
|
8 | |||
|
|
7 | |||
|
|
7 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
? | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 15/16 |
|
|
|
? | |||||
| 13/14 |
|
|
|
? | |||||
| 10/11 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
? | |||||
| 08/09 |
|
|
|
? | |||||
| 06/07 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 03/04 |
|
|
|
free transfer |



























































