Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 8 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 17/08/2025 | ![]() |
New York City (8.) | ![]() |
Nashville (3.) | 2:1 |
|
Sat 31/05/2025 | ![]() |
Nashville (3.) | ![]() |
New York City (8.) | 2:2 |
|
Sun 06/10/2024 | ![]() |
New York City (6.) | ![]() |
Nashville (13.) | 3:1 |
|
Sun 23/06/2024 | ![]() |
Nashville (8.) | ![]() |
New York City (5.) | 1:0 |
|
Sun 16/04/2023 | ![]() |
New York City (7.) | ![]() |
Nashville (5.) | 2:1 |
|
Sat 25/02/2023 | ![]() |
Nashville (7.) | ![]() |
New York City (11.) | 2:0 |
|
Sun 03/10/2021 | ![]() |
New York City (4.) | ![]() |
Nashville (2.) | 0:0 |
|
Sat 04/09/2021 | ![]() |
Nashville (5.) | ![]() |
New York City (2.) | 3:1 |
Age: 44 Years
Appointed: 22/07/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.73 PPM
Appointed: 22/07/2024
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.73 PPM
Age: 53 Years
Appointed: 06/01/2025
Contract expires: 31/12/2028
Success rate as coach: 1.79 PPM
Appointed: 06/01/2025
Contract expires: 31/12/2028
Success rate as coach: 1.79 PPM
| Surname: | Sam Surridge |
|---|---|
| Date of birth: | 28/07/1998 |
| Place of birth: |
Slough |
| Age: | 27 |
| Citizenship: |
England
![]() |
| Height: | 1,90 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €8.00m |
| Joined: | 25/07/2023 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | THE·TEAM |
Current market value:€8.00m
| Surname: | Nicolás Fernández Mercau |
|---|---|
| Date of birth: | 11/01/2000 |
| Place of birth: |
Buenos Aires |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Argentina
![]() |
| Height: | 1,72 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €7.50m |
| Joined: | 24/07/2025 |
| Contract expires: | 31/12/2029 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | PRI Sports |
Current market value:€7.50m
Transfer income/expenditure
Table Eastern Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Nashville |
13 | 19 | 30 |
| 2 | ![]() |
Miami |
14 | 9 | 28 |
| 3 | ![]() |
New England | 13 | 5 | 25 |
| 4 | ![]() |
Chicago | 13 | 10 | 23 |
| 5 | ![]() |
New York City | 14 | 5 | 19 |
| 6 | ![]() |
New York | 14 | -8 | 19 |
| 7 | ![]() |
Charlotte | 14 | 0 | 18 |
| 8 | ![]() |
D.C. United | 14 | -4 | 17 |
| 9 | ![]() |
Cincinnati | 14 | -5 | 17 |
| 10 | ![]() |
Toronto | 13 | -6 | 14 |
| 11 | ![]() |
Orlando | 14 | -17 | 14 |
| 12 | ![]() |
Columbus | 14 | -4 | 13 |
| 13 | ![]() |
Montréal | 13 | -9 | 13 |
| 14 | ![]() |
Atlanta | 13 | -7 | 11 |
| 15 | ![]() |
Philadelphia | 14 | -10 | 7 |
Table Western Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vancouver |
13 | 20 | 29 |
| 2 | ![]() |
SJ Earthquakes | 14 | 17 | 29 |
| 3 | ![]() |
Salt Lake | 13 | 7 | 25 |
| 4 | ![]() |
Seattle |
12 | 7 | 24 |
| 5 | ![]() |
Dallas | 14 | 7 | 22 |
| 6 | ![]() |
LAFC | 14 | 6 | 21 |
| 7 | ![]() |
Houston | 13 | -4 | 21 |
| 8 | ![]() |
Minnesota | 14 | -4 | 21 |
| 9 | ![]() |
LA Galaxy | 14 | 0 | 19 |
| 10 | ![]() |
San Diego | 14 | 5 | 17 |
| 11 | ![]() |
Colorado | 14 | 2 | 16 |
| 12 | ![]() |
Portland | 13 | -4 | 14 |
| 13 | ![]() |
Austin | 14 | -9 | 14 |
| 14 | ![]() |
St. Louis CITY | 13 | -7 | 13 |
| 15 | ![]() |
Kansas City | 13 | -21 | 11 |
Overall balance Major League Soccer
Draws
2
Missing players
Nashville SC
Sam Surridge (Back problems), Edvard Tagseth (Leg injury), Patrick Yazbek (Hamstring injury)
New York City FC
Maxi Moralez (Cruciate ligament tear), Aiden O'Neill (Ankle injury), Kevin O'Toole (Groin surgery), Alonso Martínez (Cruciate ligament tear), Talles Magno (Calf injury), Drew Baiera (Cruciate ligament tear)
Sam Surridge (Back problems), Edvard Tagseth (Leg injury), Patrick Yazbek (Hamstring injury)
New York City FC
Maxi Moralez (Cruciate ligament tear), Aiden O'Neill (Ankle injury), Kevin O'Toole (Groin surgery), Alonso Martínez (Cruciate ligament tear), Talles Magno (Calf injury), Drew Baiera (Cruciate ligament tear)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
4 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
draft |



























































