Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 9 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 03/05/2026 | ![]() |
New England (4.) | ![]() |
Charlotte (5.) | 1:0 |
|
Sun 31/08/2025 | ![]() |
New England (11.) | ![]() |
Charlotte (5.) | 1:2 |
|
Sun 27/04/2025 | ![]() |
Charlotte (1.) | ![]() |
New England (11.) | 0:1 |
|
Sun 22/09/2024 | ![]() |
Charlotte (7.) | ![]() |
New England (15.) | 4:0 |
|
Sun 07/04/2024 | ![]() |
New England (15.) | ![]() |
Charlotte (9.) | 1:0 |
|
Sun 01/10/2023 | ![]() |
New England (6.) | ![]() |
Charlotte (13.) | 2:1 |
|
Sun 26/02/2023 | ![]() |
Charlotte (9.) | ![]() |
New England (5.) | 0:1 |
|
Sun 17/04/2022 | ![]() |
New England (13.) | ![]() |
Charlotte (6.) | 2:1 |
|
Sun 20/03/2022 | ![]() |
Charlotte (13.) | ![]() |
New England (9.) | 3:1 |
Age: 55 Years
Appointed: 12/12/2023
Contract expires: 31/12/2027
Success rate as coach: 1.37 PPM
Appointed: 12/12/2023
Contract expires: 31/12/2027
Success rate as coach: 1.37 PPM
Age: 47 Years
Appointed: 07/11/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.86 PPM
Appointed: 07/11/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.86 PPM
| Surname: | Liel Abada |
|---|---|
| Date of birth: | 03/10/2001 |
| Place of birth: |
Petah Tikva |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Israel
![]() |
| Height: | 1,72 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €6.00m |
| Joined: | 07/03/2024 |
| Contract expires: | 31/12/2026 |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | SA33 |
| National player: |
Israel
|
Current market value:€6.00m
| Surname: | Dor Turgeman |
|---|---|
| Date of birth: | 24/10/2003 |
| Place of birth: |
Ashdod |
| Age: | 22 |
| Citizenship: |
Israel
![]() |
| Height: | 1,86 m |
| Foot: | both |
| Market value: | €4.50m |
| Joined: | 20/08/2025 |
| Contract expires: | 31/12/2028 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | ISCOUT LTD. |
| Current National player: |
Israel
|
Current market value:€4.50m
Transfer income/expenditure
Table Eastern Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Nashville |
13 | 19 | 30 |
| 2 | ![]() |
Miami |
14 | 9 | 28 |
| 3 | ![]() |
New England | 13 | 5 | 25 |
| 4 | ![]() |
Chicago | 13 | 10 | 23 |
| 5 | ![]() |
New York City | 14 | 5 | 19 |
| 6 | ![]() |
New York | 14 | -8 | 19 |
| 7 | ![]() |
Charlotte | 14 | 0 | 18 |
| 8 | ![]() |
D.C. United | 14 | -4 | 17 |
| 9 | ![]() |
Cincinnati | 14 | -5 | 17 |
| 10 | ![]() |
Toronto | 13 | -6 | 14 |
| 11 | ![]() |
Orlando | 14 | -17 | 14 |
| 12 | ![]() |
Columbus | 14 | -4 | 13 |
| 13 | ![]() |
Montréal | 13 | -9 | 13 |
| 14 | ![]() |
Atlanta | 13 | -7 | 11 |
| 15 | ![]() |
Philadelphia | 14 | -10 | 7 |
Table Western Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vancouver |
13 | 20 | 29 |
| 2 | ![]() |
SJ Earthquakes | 14 | 17 | 29 |
| 3 | ![]() |
Salt Lake | 13 | 7 | 25 |
| 4 | ![]() |
Seattle |
12 | 7 | 24 |
| 5 | ![]() |
Dallas | 14 | 7 | 22 |
| 6 | ![]() |
LAFC | 14 | 6 | 21 |
| 7 | ![]() |
Houston | 13 | -4 | 21 |
| 8 | ![]() |
Minnesota | 14 | -4 | 21 |
| 9 | ![]() |
LA Galaxy | 14 | 0 | 19 |
| 10 | ![]() |
San Diego | 14 | 5 | 17 |
| 11 | ![]() |
Colorado | 14 | 2 | 16 |
| 12 | ![]() |
Portland | 13 | -4 | 14 |
| 13 | ![]() |
Austin | 14 | -9 | 14 |
| 14 | ![]() |
St. Louis CITY | 13 | -7 | 13 |
| 15 | ![]() |
Kansas City | 13 | -21 | 11 |
Overall balance Major League Soccer
Draws
0
Missing players
Charlotte FC
Harry Toffolo (Muscle injury)
New England Revolution
Leonardo Campana (Hamstring injury), Ilay Feingold (Leg injury)
Harry Toffolo (Muscle injury)
New England Revolution
Leonardo Campana (Hamstring injury), Ilay Feingold (Leg injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
4 | |||
|
|
3 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22/23 |
|
|
|
€364k |


























































MLS