Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 17/08/2025 | ![]() |
Montréal (14.) | ![]() |
D.C. United (15.) | 1:1 |
|
Sun 16/03/2025 | ![]() |
D.C. United (5.) | ![]() |
Montréal (15.) | 0:0 |
|
Thu 30/05/2024 | ![]() |
Montréal (13.) | ![]() |
D.C. United (9.) | 4:2 |
|
Sun 31/03/2024 | ![]() |
D.C. United (10.) | ![]() |
Montréal (6.) | 1:0 |
|
Thu 27/07/2023 | ![]() |
Montréal | ![]() |
D.C. United | 0:1 |
|
Thu 01/06/2023 | ![]() |
D.C. United (8.) | ![]() |
Montréal (9.) | 2:2 |
|
Sun 16/04/2023 | ![]() |
Montréal (15.) | ![]() |
D.C. United (13.) | 0:1 |
|
Sun 02/10/2022 | ![]() |
Montréal (2.) | ![]() |
D.C. United (14.) | 1:0 |
|
Sun 24/07/2022 | ![]() |
D.C. United (14.) | ![]() |
Montréal (4.) | 1:2 |
|
Mon 09/08/2021 | ![]() |
D.C. United (8.) | ![]() |
Montréal (7.) | 2:1 |
Age: 52 Years
Appointed: 16/07/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.71 PPM
Appointed: 16/07/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.71 PPM
Age: 58 Years
Appointed: 12/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 0.98 PPM
Appointed: 12/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 0.98 PPM
| Surname: | Louis Munteanu |
|---|---|
| Date of birth: | 16/06/2002 |
| Place of birth: |
Vaslui |
| Age: | 23 |
| Citizenship: |
Romania
![]() |
| Height: | 1,84 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €5.00m |
| Joined: | 26/01/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2029 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | SPOCS Global Sports |
| National player: |
Romania
|
Current market value:€5.00m
| Surname: | Iván Jaime |
|---|---|
| Date of birth: | 26/09/2000 |
| Place of birth: |
Málaga |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Spain
![]() |
| Height: | 1,80 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €5.00m |
| Joined: | 21/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | THE·TEAM |
Current market value:€5.00m
Transfer income/expenditure
Table Eastern Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Nashville |
13 | 19 | 30 |
| 2 | ![]() |
Miami |
14 | 9 | 28 |
| 3 | ![]() |
New England | 13 | 5 | 25 |
| 4 | ![]() |
Chicago | 13 | 10 | 23 |
| 5 | ![]() |
New York City | 14 | 5 | 19 |
| 6 | ![]() |
New York | 14 | -8 | 19 |
| 7 | ![]() |
Charlotte | 14 | 0 | 18 |
| 8 | ![]() |
D.C. United | 14 | -4 | 17 |
| 9 | ![]() |
Cincinnati | 14 | -5 | 17 |
| 10 | ![]() |
Toronto | 13 | -6 | 14 |
| 11 | ![]() |
Orlando | 14 | -17 | 14 |
| 12 | ![]() |
Columbus | 14 | -4 | 13 |
| 13 | ![]() |
Montréal | 13 | -9 | 13 |
| 14 | ![]() |
Atlanta | 13 | -7 | 11 |
| 15 | ![]() |
Philadelphia | 14 | -10 | 7 |
Table Western Conference
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vancouver |
13 | 20 | 29 |
| 2 | ![]() |
SJ Earthquakes | 14 | 17 | 29 |
| 3 | ![]() |
Salt Lake | 13 | 7 | 25 |
| 4 | ![]() |
Seattle |
12 | 7 | 24 |
| 5 | ![]() |
Dallas | 14 | 7 | 22 |
| 6 | ![]() |
LAFC | 14 | 6 | 21 |
| 7 | ![]() |
Houston | 13 | -4 | 21 |
| 8 | ![]() |
Minnesota | 14 | -4 | 21 |
| 9 | ![]() |
LA Galaxy | 14 | 0 | 19 |
| 10 | ![]() |
San Diego | 14 | 5 | 17 |
| 11 | ![]() |
Colorado | 14 | 2 | 16 |
| 12 | ![]() |
Portland | 13 | -4 | 14 |
| 13 | ![]() |
Austin | 14 | -9 | 14 |
| 14 | ![]() |
St. Louis CITY | 13 | -7 | 13 |
| 15 | ![]() |
Kansas City | 13 | -21 | 11 |
Overall balance Major League Soccer
Draws
11
Missing players
D.C. United
Gabriel Segal (Ankle injury), Sean Nealis (Broken collarbone)
CF Montréal
Fabian Herbers (Leg injury), Sunusi Ibrahim (Back injury), Bode Hidalgo (Groin injury)
Gabriel Segal (Ankle injury), Sean Nealis (Broken collarbone)
CF Montréal
Fabian Herbers (Leg injury), Sunusi Ibrahim (Back injury), Bode Hidalgo (Groin injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
4 | |||
|
|
4 | |||
|
|
4 | |||
|
|
3 | |||
|
|
3 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
€600k | |||||
| 24/25 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 23/24 |
|
|
|
? | |||||
| 23/24 |
|
|
|
€464k | |||||
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 13/14 |
|
|
|
? | |||||
| 13/14 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 04/05 |
|
|
|
free transfer |


























































MLS
MLS


