Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Thu 09/10/2025 | ![]() |
América-MG (14.) | ![]() |
Vila Nova FC (13.) | 1:1 |
|
Sat 14/06/2025 | ![]() |
Vila Nova FC (9.) | ![]() |
América-MG (14.) | 0:3 |
|
Sun 25/08/2024 | ![]() |
Vila Nova FC (4.) | ![]() |
América-MG (6.) | 1:0 |
|
Thu 09/05/2024 | ![]() |
América-MG (8.) | ![]() |
Vila Nova FC (7.) | 3:1 |
|
Wed 16/10/2019 | ![]() |
América-MG (5.) | ![]() |
Vila Nova FC (17.) | 2:0 |
|
Sat 20/07/2019 | ![]() |
Vila Nova FC (16.) | ![]() |
América-MG (19.) | 1:1 |
|
Wed 20/09/2017 | ![]() |
América-MG (2.) | ![]() |
Vila Nova FC (3.) | 1:0 |
|
Sat 10/06/2017 | ![]() |
Vila Nova FC (6.) | ![]() |
América-MG (8.) | 2:0 |
|
Sat 20/09/2014 | ![]() |
Vila Nova FC (20.) | ![]() |
América-MG (14.) | 0:1 |
|
Sat 17/05/2014 | ![]() |
América-MG (10.) | ![]() |
Vila Nova FC (20.) | 2:0 |
Age: 41 Years
Appointed: 13/04/2026
Contract expires: 30/11/2026
Success rate as coach: 1.57 PPM
Appointed: 13/04/2026
Contract expires: 30/11/2026
Success rate as coach: 1.57 PPM
Age: 60 Years
Appointed: 27/03/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.62 PPM
Appointed: 27/03/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.62 PPM
| Surname: | Yarlen |
|---|---|
| Date of birth: | 20/02/2006 |
| Place of birth: |
Rio de Janeiro |
| Age: | 20 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,78 m |
| Foot: | both |
| Market value: | €1.00m |
| Joined: | 15/01/2026 |
| Contract expires: | 31/12/2026 |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | Promanager |
Current market value:€1.00m
| Surname: | Janderson |
|---|---|
| Date of birth: | 26/02/1999 |
| Place of birth: |
Barreiras |
| Age: | 27 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,69 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €900k |
| Joined: | 01/01/2026 |
| Contract expires: | 30/11/2027 |
| Position: | Right Winger |
Current market value:€900k
Transfer income/expenditure
Table Campeonato Brasileiro Série B
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Náutico | 10 | 7 | 19 |
| 2 | ![]() |
São Bernardo | 9 | 8 | 17 |
| 3 | ![]() |
Sport Recife | 9 | 5 | 16 |
| 4 | ![]() |
Vila Nova FC | 9 | 4 | 16 |
| 5 | ![]() |
Fortaleza | 9 | 1 | 15 |
| 6 | ![]() |
Goiás | 9 | -3 | 13 |
| 7 | ![]() |
Novorizontino | 9 | 2 | 13 |
| 8 | ![]() |
Criciúma | 9 | 2 | 13 |
| 9 | ![]() |
Ceará SC | 9 | 1 | 13 |
| 10 | ![]() |
Juventude | 9 | 1 | 13 |
| 11 | ![]() |
Atlético-GO | 9 | 0 | 12 |
| 12 | ![]() |
Operário-PR | 9 | -3 | 12 |
| 13 | ![]() |
CRB | 9 | 0 | 11 |
| 14 | ![]() |
Athletic | 9 | 0 | 11 |
| 15 | ![]() |
Avaí FC | 9 | -1 | 10 |
| 16 | ![]() |
Cuiabá-MT | 10 | -1 | 10 |
| 17 | ![]() |
Botafogo-SP | 9 | 1 | 9 |
| 18 | ![]() |
Londrina-PR | 9 | -3 | 8 |
| 19 | ![]() |
Ponte Preta | 9 | -9 | 7 |
| 20 | ![]() |
América-MG | 9 | -12 | 3 |
Overall balance Campeonato Brasileiro Série B
Draws
2
Missing players
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
3 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
1 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
? | |||||
| 23/24 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
? | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 09/10 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 08/09 |
|
|
|
? | |||||
| 07/08 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 06/07 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 98/99 |
|
|
|
? | |||||
| 76/77 |
|
|
|
? |







































