Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 7 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Wed 07/05/2025 | ![]() |
PSG | ![]() |
Arsenal | 2:1 |
|
Tue 29/04/2025 | ![]() |
Arsenal | ![]() |
PSG | 0:1 |
|
Tue 01/10/2024 | ![]() |
Arsenal | ![]() |
PSG | 2:0 |
|
Wed 23/11/2016 | ![]() |
Arsenal | ![]() |
PSG | 2:2 |
|
Tue 13/09/2016 | ![]() |
PSG | ![]() |
Arsenal | 1:1 |
|
Tue 12/04/1994 | ![]() |
Arsenal | ![]() |
PSG | 1:0 |
|
Tue 29/03/1994 | ![]() |
PSG | ![]() |
Arsenal | 1:1 |
Age: 56 Years
Appointed: 05/07/2023
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 2.05 PPM
Appointed: 05/07/2023
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 2.05 PPM
Age: 44 Years
Appointed: 22/12/2019
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 2.02 PPM
Appointed: 22/12/2019
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 2.02 PPM
| Surname: | João Neves |
|---|---|
| Date of birth: | 27/09/2004 |
| Place of birth: |
Tavira |
| Age: | 21 |
| Citizenship: |
Portugal
![]() |
| Height: | 1,74 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €110.00m |
| Joined: | 05/08/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2029 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | Gestifute |
| Current National player: |
Portugal
|
Current market value:€110.00m
| Surname: | Bukayo Saka |
|---|---|
| Date of birth: | 05/09/2001 |
| Place of birth: |
London |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
England
![]() |
| Height: | 1,78 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €120.00m |
| Joined: | 01/07/2019 |
| Contract expires: | 30/06/2030 |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | Elite Project Group Ltd |
| Current National player: |
England
|
Current market value:€120.00m
Transfer income/expenditure
Overall balance UEFA Champions League
Draws
2
Missing players
Paris Saint-Germain
Ousmane Dembélé (Calf injury), Nuno Mendes (Dead leg), Willian Pacho (Dead leg), Warren Zaïre-Emery (Back injury), Quentin Ndjantou (Hamstring injury), Achraf Hakimi (Hamstring injury)
Arsenal FC
Mikel Merino (Foot surgery), Jurriën Timber (Hip injury), Ben White (Knee injury)
Ousmane Dembélé (Calf injury), Nuno Mendes (Dead leg), Willian Pacho (Dead leg), Warren Zaïre-Emery (Back injury), Quentin Ndjantou (Hamstring injury), Achraf Hakimi (Hamstring injury)
Arsenal FC
Mikel Merino (Foot surgery), Jurriën Timber (Hip injury), Ben White (Knee injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 97/98 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 96/97 |
|
|
|
€760k |












France 
England