Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 4 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fri 10/10/2025 | ![]() |
Remo (9.) | ![]() |
Athletico-PR (4.) | 2:1 |
|
Sat 14/06/2025 | ![]() |
Athletico-PR (12.) | ![]() |
Remo (5.) | 2:1 |
|
Thu 16/04/2015 | ![]() |
Atlético-PR | ![]() |
Remo | 6:5 on pens |
|
Fri 03/04/2015 | ![]() |
Remo | ![]() |
Atlético-PR | 1:1 |
Age: 49 Years
Appointed: 22/05/2025
Contract expires: 31/12/2026
Success rate as coach: 1.54 PPM
Appointed: 22/05/2025
Contract expires: 31/12/2026
Success rate as coach: 1.54 PPM
| Surname: | Patrick de Paula |
|---|---|
| Date of birth: | 08/09/1999 |
| Place of birth: |
Rio de Janeiro |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,80 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €3.00m |
| Joined: | 03/01/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | Fama Sports |
Current market value:€3.00m
| Surname: | Bruno Zapelli |
|---|---|
| Date of birth: | 16/05/2002 |
| Place of birth: |
Carlos Paz |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Argentina
![]() |
| Height: | 1,83 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €4.50m |
| Joined: | 21/07/2023 |
| Contract expires: | 01/07/2028 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | GOL SUDAMERICA |
Current market value:€4.50m
Transfer income/expenditure
Table Campeonato Brasileiro Série A
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Palmeiras | 16 | 13 | 35 |
| 2 | ![]() |
Flamengo ![]() ![]() ![]() |
15 | 15 | 31 |
| 3 | ![]() |
Fluminense | 16 | 6 | 30 |
| 4 | ![]() |
São Paulo | 16 | 4 | 24 |
| 5 | ![]() |
Athletico-PR | 16 | 4 | 24 |
| 6 | ![]() |
RB Bragantino | 16 | 1 | 23 |
| 7 | ![]() |
EC Bahia | 15 | 2 | 23 |
| 7 | ![]() |
Coritiba FC |
16 | 2 | 23 |
| 9 | ![]() |
Botafogo | 15 | 1 | 21 |
| 10 | ![]() |
Atlético-MG | 16 | -1 | 21 |
| 11 | ![]() |
Internacional | 16 | 3 | 21 |
| 12 | ![]() |
Vasco da Gama | 16 | -3 | 20 |
| 13 | ![]() |
Cruzeiro | 16 | -5 | 20 |
| 14 | ![]() |
EC Vitória | 15 | -4 | 19 |
| 15 | ![]() |
Grêmio | 16 | -2 | 18 |
| 16 | ![]() |
Santos | 16 | -4 | 18 |
| 17 | ![]() |
Corinthians |
16 | -4 | 18 |
| 18 | ![]() |
Remo | 16 | -8 | 15 |
| 19 | ![]() |
Mirassol-SP | 15 | -6 | 13 |
| 20 | ![]() |
Chapecoense | 15 | -14 | 9 |
Overall balance
Draws
1
Missing players
Clube do Remo (PA)
Zé Ricardo (Suspension through sports court), Gabriel Taliari (Hamstring injury), João Lucas (Torn knee ligaments), Patrick de Paula (Pubalgia), Eduardo Melo (Hamstring injury), Thalisson (Knee problems), Kayky Almeida (Knee problems)
Club Athletico Paranaense
Luiz Gustavo (Calf injury), Julimar (Ankle injury), Alejandro García (Pubic bone bruise), Carlos Terán (Hamstring injury)
Zé Ricardo (Suspension through sports court), Gabriel Taliari (Hamstring injury), João Lucas (Torn knee ligaments), Patrick de Paula (Pubalgia), Eduardo Melo (Hamstring injury), Thalisson (Knee problems), Kayky Almeida (Knee problems)
Club Athletico Paranaense
Luiz Gustavo (Calf injury), Julimar (Ankle injury), Alejandro García (Pubic bone bruise), Carlos Terán (Hamstring injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 |












































