Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 13/08/2022 | ![]() |
Cruzeiro (1.) | ![]() |
Chapecoense (15.) | 1:1 |
|
Sat 30/04/2022 | ![]() |
Chapecoense (2.) | ![]() |
Cruzeiro (5.) | 0:2 |
|
Wed 25/11/2020 | ![]() |
Chapecoense (1.) | ![]() |
Cruzeiro (15.) | 0:1 |
|
Fri 21/08/2020 | ![]() |
Cruzeiro (11.) | ![]() |
Chapecoense (6.) | 0:1 |
|
Mon 14/10/2019 | ![]() |
Chapecoense (20.) | ![]() |
Cruzeiro (18.) | 1:1 |
|
Mon 27/05/2019 | ![]() |
Cruzeiro (15.) | ![]() |
Chapecoense (16.) | 1:2 |
|
Mon 22/10/2018 | ![]() |
Cruzeiro (10.) | ![]() |
Chapecoense (18.) | 3:0 |
|
Sun 10/06/2018 | ![]() |
Chapecoense (16.) | ![]() |
Cruzeiro (5.) | 2:0 |
|
Mon 11/09/2017 | ![]() |
Chapecoense (17.) | ![]() |
Cruzeiro (6.) | 1:2 |
|
Mon 05/06/2017 | ![]() |
Cruzeiro (3.) | ![]() |
Chapecoense (1.) | 0:2 |
Age: 54 Years
Appointed: 23/03/2026
Contract expires: 31/12/2030
Success rate as coach: 1.87 PPM
Appointed: 23/03/2026
Contract expires: 31/12/2030
Success rate as coach: 1.87 PPM
Age: 46 Years
Appointed: 06/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.62 PPM
Appointed: 06/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.62 PPM
| Surname: | Kaio Jorge |
|---|---|
| Date of birth: | 24/01/2002 |
| Place of birth: |
Olinda |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,82 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €26.00m |
| Joined: | 10/07/2024 |
| Contract expires: | 31/12/2030 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | Bertolucci Sports |
| National player: |
Brazil
|
Current market value:€26.00m
| Surname: | Carvalheira |
|---|---|
| Date of birth: | 26/05/1999 |
| Place of birth: |
Rio de Janeiro |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,76 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €2.00m |
| Joined: | 01/01/2024 |
| Contract expires: | 30/11/2026 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | CRM |
Current market value:€2.00m
Transfer income/expenditure
Table Campeonato Brasileiro Série A
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Palmeiras | 16 | 13 | 35 |
| 2 | ![]() |
Flamengo ![]() ![]() ![]() |
15 | 15 | 31 |
| 3 | ![]() |
Fluminense | 16 | 6 | 30 |
| 4 | ![]() |
São Paulo | 16 | 4 | 24 |
| 5 | ![]() |
Athletico-PR | 16 | 4 | 24 |
| 6 | ![]() |
RB Bragantino | 16 | 1 | 23 |
| 7 | ![]() |
EC Bahia | 15 | 2 | 23 |
| 7 | ![]() |
Coritiba FC |
16 | 2 | 23 |
| 9 | ![]() |
Botafogo | 15 | 1 | 21 |
| 10 | ![]() |
Atlético-MG | 16 | -1 | 21 |
| 11 | ![]() |
Internacional | 16 | 3 | 21 |
| 12 | ![]() |
Vasco da Gama | 16 | -3 | 20 |
| 13 | ![]() |
Cruzeiro | 16 | -5 | 20 |
| 14 | ![]() |
EC Vitória | 15 | -4 | 19 |
| 15 | ![]() |
Grêmio | 16 | -2 | 18 |
| 16 | ![]() |
Santos | 16 | -4 | 18 |
| 17 | ![]() |
Corinthians |
16 | -4 | 18 |
| 18 | ![]() |
Remo | 16 | -8 | 15 |
| 19 | ![]() |
Mirassol-SP | 15 | -6 | 13 |
| 20 | ![]() |
Chapecoense | 15 | -14 | 9 |
Overall balance Campeonato Brasileiro Série A
Draws
3
Missing players
Cruzeiro Esporte Clube
William (special leave), Keny Arroyo (Yellow card suspension), Matheus Henrique (Lung contusion), Kauã Prates (Hamstring injury), Cássio (Torn knee ligaments)
Associação Chapecoense de Futebol
Camilo (Yellow card suspension), Rafael Thyere (Hamstring injury), Victor Caetano (Calf injury), Bruno Matias (Cruciate ligament tear), Robert Santos (Cruciate ligament tear), Kauan Faria (Calf injury)
William (special leave), Keny Arroyo (Yellow card suspension), Matheus Henrique (Lung contusion), Kauã Prates (Hamstring injury), Cássio (Torn knee ligaments)
Associação Chapecoense de Futebol
Camilo (Yellow card suspension), Rafael Thyere (Hamstring injury), Victor Caetano (Calf injury), Bruno Matias (Cruciate ligament tear), Robert Santos (Cruciate ligament tear), Kauan Faria (Calf injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
3 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 23/24 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
? | |||||
| 20/21 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 15/16 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
€1.40m |
















































