Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 9 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 15/02/2026 | ![]() |
Tochigi City | ![]() |
Blaublitz Akita | 0:1 |
|
Sun 07/07/2013 | ![]() |
Blaublitz Akita (9.) | ![]() |
Tochigi UVA (18.) | 2:0 |
|
Wed 01/05/2013 | ![]() |
Tochigi UVA (18.) | ![]() |
Blaublitz Akita (8.) | 1:2 |
|
Sun 14/10/2012 | ![]() |
Tochigi UVA (17.) | ![]() |
AFC Blaublitz (11.) | 3:1 |
|
Sun 24/06/2012 | ![]() |
AFC Blaublitz (8.) | ![]() |
Tochigi UVA (17.) | 1:1 |
|
Sun 30/10/2011 | ![]() |
Tochigi UVA (10.) | ![]() |
AFC Blaublitz (13.) | 1:1 |
|
Sun 19/06/2011 | ![]() |
AFC Blaublitz (16.) | ![]() |
Tochigi UVA (7.) | 2:1 |
|
Sun 12/09/2010 | ![]() |
Tochigi UVA (16.) | ![]() |
AFC Blaublitz (7.) | 1:5 |
|
Sun 06/06/2010 | ![]() |
AFC Blaublitz (9.) | ![]() |
Tochigi UVA (8.) | 1:1 |
Age: 56 Years
Appointed: 01/02/2020
Contract expires: 31/01/2026
Success rate as coach: 1.50 PPM
Appointed: 01/02/2020
Contract expires: 31/01/2026
Success rate as coach: 1.50 PPM
Age: 45 Years
Appointed: 12/11/2021
Contract expires: 31/01/2026
Success rate as coach: 1.92 PPM
Appointed: 12/11/2021
Contract expires: 31/01/2026
Success rate as coach: 1.92 PPM
| Surname: | Daiki Sato |
|---|---|
| Date of birth: | 23/04/1999 |
| Place of birth: |
Ebetsu, Hokkaido |
| Age: | 27 |
| Citizenship: |
Japan
![]() |
| Height: | 1,78 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €500k |
| Joined: | 01/02/2025 |
| Contract expires: | - |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | Sarcle Co. Ltd. |
Current market value:€500k
| Surname: | Pedro Augusto |
|---|---|
| Date of birth: | 03/03/1997 |
| Place of birth: |
Ubá |
| Age: | 29 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,81 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.00m |
| Joined: | 19/03/2026 |
| Contract expires: | - |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | ADM Esporte |
Current market value:€1.00m
Transfer income/expenditure
Table East A
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vegalta Sendai | 18 | 17 | 43 |
| 2 | ![]() |
Blaublitz Akita | 17 | 8 | 32 |
| 3 | ![]() |
Shonan Bellmare | 17 | 18 | 31 |
| 4 | ![]() |
Yokohama FC | 18 | 7 | 29 |
| 5 | ![]() |
SC Sagamihara | 18 | -2 | 28 |
| 6 | ![]() |
Thespa Gunma | 18 | -10 | 23 |
| 7 | ![]() |
Tochigi City |
17 | -12 | 21 |
| 8 | ![]() |
Monte. Yamagata | 17 | -7 | 19 |
| 9 | ![]() |
Vanr. Hachinohe | 17 | -9 | 18 |
| 10 | ![]() |
Tochigi SC | 17 | -5 | 17 |
Overall balance J2/J3 100 Year Vision League
Draws
0
Missing players
Blaublitz Akita
Ryohei Okazaki (Elbow fracture), Ryuji Saito (Hamstring injury), Takumi Hasegawa (Hamstring injury), Shota Suzuki (Acromioclavicular joint dislocation), Hiroki Hatahashi (Achilles tendon rupture)
Tochigi City
Yoshiki Sato (Cruciate ligament injury)
Ryohei Okazaki (Elbow fracture), Ryuji Saito (Hamstring injury), Takumi Hasegawa (Hamstring injury), Shota Suzuki (Acromioclavicular joint dislocation), Hiroki Hatahashi (Achilles tendon rupture)
Tochigi City
Yoshiki Sato (Cruciate ligament injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
8 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 15/16 |
|
|
|
? | |||||
| 15/16 |
|
|
|
? |








































