Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 28/02/2026 | ![]() |
Yokohama F. M. | ![]() |
Tokyo Verdy | 3:2 |
|
Sat 09/08/2025 | ![]() |
Tokyo Verdy (16.) | ![]() |
Yokohama F. M. (18.) | 1:0 |
|
Sat 05/04/2025 | ![]() |
Yokohama F. M. (18.) | ![]() |
Tokyo Verdy (15.) | 0:0 |
|
Sat 29/06/2024 | ![]() |
Yokohama F. M. (12.) | ![]() |
Tokyo Verdy (11.) | 1:2 |
|
Sun 25/02/2024 | ![]() |
Tokyo Verdy (6.) | ![]() |
Yokohama F. M. (9.) | 1:2 |
|
Thu 22/09/2016 | ![]() |
Yokohama F. M. | ![]() |
Tokyo Verdy | 4:0 |
|
Sat 29/11/2008 | ![]() |
Yokohama F. M. (11.) | ![]() |
Tokyo Verdy (16.) | 2:0 |
|
Sat 03/05/2008 | ![]() |
Tokyo Verdy (16.) | ![]() |
Yokohama F. M. (5.) | 3:2 |
|
Sat 29/10/2005 | ![]() |
Yokohama F. M. (12.) | ![]() |
Tokyo Verdy (17.) | 1:0 |
|
Sun 01/05/2005 | ![]() |
Tokyo Verdy (12.) | ![]() |
Yokohama F. M. (7.) | 1:1 |
Age: 65 Years
Appointed: 13/06/2022
Contract expires: 31/01/2026
Success rate as coach: 1.53 PPM
Appointed: 13/06/2022
Contract expires: 31/01/2026
Success rate as coach: 1.53 PPM
Age: 46 Years
Appointed: 24/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.16 PPM
Appointed: 24/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.16 PPM
| Surname: | Koki Morita |
|---|---|
| Date of birth: | 08/08/2000 |
| Place of birth: |
---, Tokyo |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Japan
![]() |
| Height: | 1,67 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.00m |
| Joined: | 01/02/2019 |
| Contract expires: | 31/01/2026 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | SunX, Inc. |
Current market value:€1.00m
| Surname: | Dean David |
|---|---|
| Date of birth: | 14/03/1996 |
| Place of birth: |
Nehora |
| Age: | 30 |
| Citizenship: |
Israel
![]() |
| Height: | 1,84 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.80m |
| Joined: | 12/07/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2027 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | Scoutpush by Dudu Dahan |
Current market value:€1.80m
Transfer income/expenditure
Table East
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Kashima Antlers |
18 | 20 | 45 |
| 2 | ![]() |
FC Tokyo | 18 | 12 | 37 |
| 3 | ![]() |
Machida Zelvia |
18 | 4 | 37 |
| 4 | ![]() |
Tokyo Verdy | 17 | 0 | 28 |
| 5 | ![]() |
Urawa Reds | 18 | 7 | 25 |
| 6 | ![]() |
Kawasaki Front. | 17 | -6 | 25 |
| 7 | ![]() |
Kashiwa Reysol | 18 | -4 | 20 |
| 8 | ![]() |
Mito HollyHock |
17 | -14 | 18 |
| 9 | ![]() |
Yokohama F. M. | 17 | -7 | 17 |
| 10 | ![]() |
JEF Utd. Chiba | 18 | -12 | 12 |
Overall balance J1 100 Year Vision League
Draws
0
Missing players
Tokyo Verdy
Hiroto Yamami (Cruciate ligament injury), Taiju Yoshida (Meniscus injury)
Yokohama F. Marinos
Toichi Suzuki (Meniscus injury), Daiya Tono (Achilles tendon rupture)
Hiroto Yamami (Cruciate ligament injury), Taiju Yoshida (Meniscus injury)
Yokohama F. Marinos
Toichi Suzuki (Meniscus injury), Daiya Tono (Achilles tendon rupture)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
7 | |||
|
|
7 | |||
|
|
6 | |||
|
|
5 | |||
|
|
5 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23/24 |
|
|
|
? | |||||
| 19/20 |
|
|
|
€360k | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 15/16 |
|
|
|
? | |||||
| 15/16 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
? | |||||
| 10/11 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 07/08 |
|
|
|
? | |||||
| 06/07 |
|
|
|
? | |||||
| 05/06 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 05/06 |
|
|
|
? | |||||
| 02/03 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 02/03 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 01/02 |
|
|
|
? | |||||
| 00/01 |
|
|
|
? | |||||
| 00/01 |
|
|
|
? | |||||
| 91/92 |
|
|
|
? | |||||
| 88/89 |
|
|
|
? |































