Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 28/02/2026 | ![]() |
Gamba Osaka | ![]() |
Shimizu S-Pulse | 7:6 on pens |
|
Sun 15/06/2025 | ![]() |
Shimizu S-Pulse (9.) | ![]() |
Gamba Osaka (12.) | 0:0 |
|
Sat 08/03/2025 | ![]() |
Gamba Osaka (10.) | ![]() |
Shimizu S-Pulse (5.) | 1:0 |
|
Sun 14/08/2022 | ![]() |
Gamba Osaka (14.) | ![]() |
Shimizu S-Pulse (16.) | 0:2 |
|
Sun 10/04/2022 | ![]() |
Shimizu S-Pulse (15.) | ![]() |
Gamba Osaka (7.) | 1:1 |
|
Fri 13/08/2021 | ![]() |
Shimizu S-Pulse (14.) | ![]() |
Gamba Osaka (13.) | 0:1 |
|
Sun 18/04/2021 | ![]() |
Gamba Osaka (11.) | ![]() |
Shimizu S-Pulse (15.) | 0:0 |
|
Sat 19/12/2020 | ![]() |
Gamba Osaka (2.) | ![]() |
Shimizu S-Pulse (18.) | 0:2 |
|
Sun 12/07/2020 | ![]() |
Shimizu S-Pulse (17.) | ![]() |
Gamba Osaka (10.) | 1:2 |
|
Sat 13/07/2019 | ![]() |
Gamba Osaka (14.) | ![]() |
Shimizu S-Pulse (12.) | 1:0 |
Age: 49 Years
Appointed: 01/02/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.67 PPM
Appointed: 01/02/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.67 PPM
Age: 38 Years
Appointed: 01/01/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.68 PPM
Appointed: 01/01/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.68 PPM
| Surname: | Koya Kitagawa |
|---|---|
| Date of birth: | 26/07/1996 |
| Place of birth: |
Shizuoka, Shizuoka |
| Age: | 29 |
| Citizenship: |
Japan
![]() |
| Height: | 1,80 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.00m |
| Joined: | 11/07/2022 |
| Contract expires: | 31/01/2026 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | JEB ENTERTAINMENT Co.,Ltd. |
Current market value:€1.00m
| Surname: | Deniz Hümmet |
|---|---|
| Date of birth: | 13/09/1996 |
| Place of birth: |
Malmö |
| Age: | 29 |
| Citizenship: |
Türkiye
![]() |
| Height: | 1,89 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €2.00m |
| Joined: | 07/03/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2027 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | BHM Sports Agency |
Current market value:€2.00m
Transfer income/expenditure
Table East
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vissel Kobe | 18 | 6 | 35 |
| 2 | ![]() |
Nagoya Grampus | 18 | 3 | 31 |
| 3 | ![]() |
Sanf. Hiroshima | 18 | 8 | 30 |
| 4 | ![]() |
Cerezo Osaka | 17 | 6 | 28 |
| 5 | ![]() |
Fagiano Okayama | 17 | 0 | 26 |
| 6 | ![]() |
Gamba Osaka | 17 | 3 | 25 |
| 7 | ![]() |
Shimizu S-Pulse | 17 | -1 | 24 |
| 8 | ![]() |
V-V. Nagasaki | 18 | -7 | 22 |
| 9 | ![]() |
Kyoto Sanga | 18 | -8 | 21 |
| 10 | ![]() |
Avispa Fukuoka | 18 | -10 | 21 |
Overall balance J1 100 Year Vision League
Draws
0
Missing players
Shimizu S-Pulse
-
Gamba Osaka
Shota Fukuoka (Hamstring injury), Jun Ichimori (Finger injury), Riku Handa (Cruciate ligament injury), Shogo Sasaki (Hamstring injury), Asahi Uenaka (Meniscus damage), Yuya Yokoi (Cruciate ligament injury)
-
Gamba Osaka
Shota Fukuoka (Hamstring injury), Jun Ichimori (Finger injury), Riku Handa (Cruciate ligament injury), Shogo Sasaki (Hamstring injury), Asahi Uenaka (Meniscus damage), Yuya Yokoi (Cruciate ligament injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
8 | |||
|
|
7 | |||
|
|
6 | |||
|
|
6 | |||
|
|
6 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23/24 |
|
|
|
? | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
? | |||||
| 15/16 |
|
|
|
? | |||||
| 12/13 |
|
|
|
? | |||||
| 12/13 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 08/09 |
|
|
|
? | |||||
| 07/08 |
|
|
|
? | |||||
| 06/07 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 06/07 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 04/05 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 93/94 |
|
|
|
? |






























