Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Wed 18/03/2026 | ![]() |
Cerezo Osaka | ![]() |
Fagiano Okayama | 1:2 |
|
Sat 18/10/2025 | ![]() |
Fagiano Okayama (12.) | ![]() |
Cerezo Osaka (10.) | 1:2 |
|
Wed 02/04/2025 | ![]() |
Cerezo Osaka (18.) | ![]() |
Fagiano Okayama (6.) | 2:1 |
|
Sun 04/12/2016 | ![]() |
Cerezo Osaka | ![]() |
Fagiano Okayama | 1:0 |
|
Sun 16/10/2016 | ![]() |
Fagiano Okayama (5.) | ![]() |
Cerezo Osaka (3.) | 1:1 |
|
Sat 28/05/2016 | ![]() |
Cerezo Osaka (4.) | ![]() |
Fagiano Okayama (2.) | 2:1 |
|
Wed 22/07/2015 | ![]() |
Cerezo Osaka (4.) | ![]() |
Fagiano Okayama (14.) | 2:1 |
|
Sat 21/03/2015 | ![]() |
Fagiano Okayama (2.) | ![]() |
Cerezo Osaka (4.) | 1:1 |
|
Wed 16/11/2011 | ![]() |
Cerezo Osaka | ![]() |
Fagiano Okayama | 3:0 |
|
Sun 13/09/2009 | ![]() |
Fagiano Okayama (16.) | ![]() |
Cerezo Osaka (2.) | 1:3 |
Age: 54 Years
Appointed: 01/02/2022
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.41 PPM
Appointed: 01/02/2022
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.41 PPM
Age: 46 Years
Appointed: 01/01/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.39 PPM
Appointed: 01/01/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.39 PPM
| Surname: | Jun Nishikawa |
|---|---|
| Date of birth: | 21/02/2002 |
| Place of birth: |
Kawasaki, Kanagawa |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Japan
![]() |
| Height: | 1,80 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €800k |
| Joined: | 01/02/2026 |
| Contract expires: | - |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | HEROE |
Current market value:€800k
| Surname: | Shunta Tanaka |
|---|---|
| Date of birth: | 26/05/1997 |
| Place of birth: |
---, Osaka |
| Age: | 28 |
| Citizenship: |
Japan
![]() |
| Height: | 1,83 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €1.20m |
| Joined: | 08/01/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | JEB ENTERTAINMENT Co.,Ltd. |
Current market value:€1.20m
Transfer income/expenditure
Table East
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Vissel Kobe | 18 | 6 | 35 |
| 2 | ![]() |
Nagoya Grampus | 18 | 3 | 31 |
| 3 | ![]() |
Sanf. Hiroshima | 18 | 8 | 30 |
| 4 | ![]() |
Cerezo Osaka | 17 | 6 | 28 |
| 5 | ![]() |
Fagiano Okayama | 17 | 0 | 26 |
| 6 | ![]() |
Gamba Osaka | 17 | 3 | 25 |
| 7 | ![]() |
Shimizu S-Pulse | 17 | -1 | 24 |
| 8 | ![]() |
V-V. Nagasaki | 18 | -7 | 22 |
| 9 | ![]() |
Kyoto Sanga | 18 | -8 | 21 |
| 10 | ![]() |
Avispa Fukuoka | 18 | -10 | 21 |
Overall balance J1 100 Year Vision League
Draws
0
Missing players
Fagiano Okayama
-
Cerezo Osaka
Lucas Fernandes (Cruciate ligament injury), Koki Fukui (Elbow injury), Kusini Yengi (Torn thigh muscle), Reiya Sakata (Hamstring injury), Travis Takahashi (Herniated disc)
-
Cerezo Osaka
Lucas Fernandes (Cruciate ligament injury), Koki Fukui (Elbow injury), Kusini Yengi (Torn thigh muscle), Reiya Sakata (Hamstring injury), Travis Takahashi (Herniated disc)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
3 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
? | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
? |





























