Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 1 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 06/12/2025 | ![]() |
FC Kudrivka (12.) | ![]() |
Dynamo Kyiv (7.) | 1:2 |
Age: 50 Years
Appointed: 17/12/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 2.29 PPM
Appointed: 17/12/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 2.29 PPM
Age: 33 Years
Appointed: 05/05/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.38 PPM
Appointed: 05/05/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.38 PPM
| Surname: | Volodymyr Brazhko |
|---|---|
| Date of birth: | 23/01/2002 |
| Place of birth: |
Zaporizhya |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Ukraine
![]() |
| Height: | 1,84 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €10.00m |
| Joined: | 01/07/2022 |
| Contract expires: | 30/06/2029 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | ProStar |
| National player: |
Ukraine
|
Current market value:€10.00m
| Surname: | Oleksiy Gusev |
|---|---|
| Date of birth: | 16/03/2005 |
| Place of birth: |
Kyiv |
| Age: | 21 |
| Citizenship: |
Ukraine
![]() |
| Height: | 1,87 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €500k |
| Joined: | 11/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Right-Back |
| Player agent: | ProStar |
Current market value:€500k
Transfer income/expenditure
Table Premier Liga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Shakhtar D. |
30 | 50 | 72 |
| 2 | ![]() |
LNZ Cherkasy | 29 | 21 | 57 |
| 3 | ![]() |
Polissya | 29 | 28 | 56 |
| 4 | ![]() |
Dynamo Kyiv |
29 | 29 | 54 |
| 5 | ![]() |
Kolos Kovalivka | 30 | 5 | 49 |
| 6 | ![]() |
Metalist 1925 | 29 | 16 | 48 |
| 7 | ![]() |
Kryvbas | 29 | 7 | 47 |
| 8 | ![]() |
Zorya Lugansk | 29 | 5 | 43 |
| 9 | ![]() |
Karpaty Lviv | 29 | 10 | 41 |
| 10 | ![]() |
Veres Rivne | 29 | -13 | 31 |
| 11 | ![]() |
Obolon | 29 | -20 | 31 |
| 12 | ![]() |
Epicentr |
29 | -9 | 31 |
| 13 | ![]() |
FC Kudrivka | 29 | -15 | 28 |
| 14 | ![]() |
Rukh Lviv | 29 | -29 | 21 |
| 15 | ![]() |
FC Oleksandriya | 29 | -34 | 16 |
| 16 | ![]() |
SC Poltava | 29 | -51 | 12 |
Overall balance Premier Liga
Draws
0
Missing players
Dynamo Kyiv
Ángel Torres (No eligibility), Vladyslav Kabaev (Injury to the ankle), Oleksandr Tymchyk (surgery), Bogdan Redushko (Muscle injury)
FC Kudrivka
-
Ángel Torres (No eligibility), Vladyslav Kabaev (Injury to the ankle), Oleksandr Tymchyk (surgery), Bogdan Redushko (Muscle injury)
FC Kudrivka
-
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer |





































