Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 9 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Wed 15/04/2026 | ![]() |
Metalist 1925 (6.) | ![]() |
Veres Rivne (10.) | 4:0 |
|
Thu 22/08/2024 | ![]() |
Metalist 1925 | ![]() |
Veres Rivne | 0:4 |
|
Sat 25/05/2024 | ![]() |
Metalist 1925 (16.) | ![]() |
Veres Rivne (14.) | 1:2 |
|
Sat 25/11/2023 | ![]() |
Veres Rivne (15.) | ![]() |
Metalist 1925 (11.) | 4:3 |
|
Sun 14/05/2023 | ![]() |
Veres Rivne (13.) | ![]() |
Metalist 1925 (10.) | 1:0 |
|
Sat 05/11/2022 | ![]() |
Metalist 1925 (10.) | ![]() |
Veres Rivne (7.) | 1:4 |
|
Mon 22/11/2021 | ![]() |
Veres Rivne (8.) | ![]() |
Metalist 1925 (9.) | 2:0 |
|
Sun 16/05/2021 | ![]() |
Metalist 1925 (3.) | ![]() |
Veres Rivne (1.) | 4:1 |
|
Thu 05/11/2020 | ![]() |
Veres Rivne (1.) | ![]() |
Metalist 1925 (4.) | 0:0 |
Age: 43 Years
Appointed: 17/12/2024
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.25 PPM
Appointed: 17/12/2024
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.25 PPM
Age: 39 Years
Appointed: 20/06/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.59 PPM
Appointed: 20/06/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.59 PPM
| Surname: | Kai Cipot |
|---|---|
| Date of birth: | 28/04/2001 |
| Place of birth: |
Murska Sobota |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Slovenia
![]() |
| Height: | 1,87 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €700k |
| Joined: | 17/07/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Centre-Back |
| Player agent: | AY.EK-Agency |
Current market value:€700k
| Surname: | Ivan Kalyuzhnyi |
|---|---|
| Date of birth: | 21/01/1998 |
| Place of birth: |
Dovzhyk, Kharkiv Oblast |
| Age: | 28 |
| Citizenship: |
Ukraine
![]() |
| Height: | 1,89 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €2.00m |
| Joined: | 01/07/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | ProStar |
| National player: |
Ukraine
|
Current market value:€2.00m
Transfer income/expenditure
Table Premier Liga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Shakhtar D. |
30 | 50 | 72 |
| 2 | ![]() |
LNZ Cherkasy | 29 | 21 | 57 |
| 3 | ![]() |
Polissya | 29 | 28 | 56 |
| 4 | ![]() |
Dynamo Kyiv |
29 | 29 | 54 |
| 5 | ![]() |
Kolos Kovalivka | 30 | 5 | 49 |
| 6 | ![]() |
Metalist 1925 | 29 | 16 | 48 |
| 7 | ![]() |
Kryvbas | 29 | 7 | 47 |
| 8 | ![]() |
Zorya Lugansk | 29 | 5 | 43 |
| 9 | ![]() |
Karpaty Lviv | 29 | 10 | 41 |
| 10 | ![]() |
Veres Rivne | 29 | -13 | 31 |
| 11 | ![]() |
Obolon | 29 | -20 | 31 |
| 12 | ![]() |
Epicentr |
29 | -9 | 31 |
| 13 | ![]() |
FC Kudrivka | 29 | -15 | 28 |
| 14 | ![]() |
Rukh Lviv | 29 | -29 | 21 |
| 15 | ![]() |
FC Oleksandriya | 29 | -34 | 16 |
| 16 | ![]() |
SC Poltava | 29 | -51 | 12 |
Overall balance Premier Liga
Draws
0
Missing players
NK Veres Rivne
Vitaliy Boyko (Cruciate ligament tear), Wesley Pomba (Calf strain)
Metalist 1925 Kharkiv
Oleksiy Sydorov (special leave)
Vitaliy Boyko (Cruciate ligament tear), Wesley Pomba (Calf strain)
Metalist 1925 Kharkiv
Oleksiy Sydorov (special leave)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
3 | |||
|
|
3 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
free transfer |






































