Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 6 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 07/12/2025 | ![]() |
Rukh Lviv (13.) | ![]() |
Polissya (3.) | 1:0 |
|
Wed 24/09/2025 | ![]() |
Rukh Lviv | ![]() |
Polissya | 3:0 |
|
Mon 09/12/2024 | ![]() |
Polissya (5.) | ![]() |
Rukh Lviv (7.) | 0:1 |
|
Wed 04/12/2024 | ![]() |
Rukh Lviv (8.) | ![]() |
Polissya (4.) | 1:1 |
|
Sun 25/02/2024 | ![]() |
Rukh Lviv (6.) | ![]() |
Polissya (5.) | 1:1 |
|
Sat 12/08/2023 | ![]() |
Polissya (9.) | ![]() |
Rukh Lviv (2.) | 0:1 |
Age: 44 Years
Appointed: 01/06/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.61 PPM
Appointed: 01/06/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.61 PPM
Age: 38 Years
Appointed: 11/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.22 PPM
Appointed: 11/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.22 PPM
| Surname: | Oleksiy Gutsulyak |
|---|---|
| Date of birth: | 25/12/1997 |
| Place of birth: |
Krasyliv, Khmelnytskyi Oblast |
| Age: | 28 |
| Citizenship: |
Ukraine
![]() |
| Height: | 1,84 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €3.00m |
| Joined: | 01/07/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | Relatives |
| Current National player: |
Ukraine
|
Current market value:€3.00m
| Surname: | Igor Neves |
|---|---|
| Date of birth: | 13/03/1999 |
| Place of birth: |
Paraná |
| Age: | 27 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,78 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €800k |
| Joined: | 06/02/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | BM SOCCER |
Current market value:€800k
Transfer income/expenditure
Table Premier Liga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Shakhtar D. |
30 | 50 | 72 |
| 2 | ![]() |
LNZ Cherkasy | 29 | 21 | 57 |
| 3 | ![]() |
Polissya | 29 | 28 | 56 |
| 4 | ![]() |
Dynamo Kyiv |
29 | 29 | 54 |
| 5 | ![]() |
Kolos Kovalivka | 30 | 5 | 49 |
| 6 | ![]() |
Metalist 1925 | 29 | 16 | 48 |
| 7 | ![]() |
Kryvbas | 29 | 7 | 47 |
| 8 | ![]() |
Zorya Lugansk | 29 | 5 | 43 |
| 9 | ![]() |
Karpaty Lviv | 29 | 10 | 41 |
| 10 | ![]() |
Veres Rivne | 29 | -13 | 31 |
| 11 | ![]() |
Obolon | 29 | -20 | 31 |
| 12 | ![]() |
Epicentr |
29 | -9 | 31 |
| 13 | ![]() |
FC Kudrivka | 29 | -15 | 28 |
| 14 | ![]() |
Rukh Lviv | 29 | -29 | 21 |
| 15 | ![]() |
FC Oleksandriya | 29 | -34 | 16 |
| 16 | ![]() |
SC Poltava | 29 | -51 | 12 |
Overall balance Premier Liga
Draws
2
Missing players
Polissya Zhytomyr
Ruslan Babenko (Yellow card suspension), Borys Krushynskyi (unknown injury), Oleksiy Gutsulyak (unknown injury), João Vialle (Meniscus injury), Yevgen Volynets (unknown injury)
Rukh Lviv
Mykola Kyrychok (Cruciate ligament tear)
Ruslan Babenko (Yellow card suspension), Borys Krushynskyi (unknown injury), Oleksiy Gutsulyak (unknown injury), João Vialle (Meniscus injury), Yevgen Volynets (unknown injury)
Rukh Lviv
Mykola Kyrychok (Cruciate ligament tear)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 24/25 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 24/25 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
? | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
free transfer |









































