Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 7 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 06/12/2025 | ![]() |
LNZ Cherkasy (2.) | ![]() |
Obolon (11.) | 3:0 |
|
Sat 10/05/2025 | ![]() |
Obolon (11.) | ![]() |
LNZ Cherkasy (12.) | 0:0 |
|
Sat 09/11/2024 | ![]() |
LNZ Cherkasy (7.) | ![]() |
Obolon (15.) | 0:1 |
|
Sat 04/05/2024 | ![]() |
Obolon (13.) | ![]() |
LNZ Cherkasy (7.) | 1:0 |
|
Sun 29/10/2023 | ![]() |
LNZ Cherkasy (14.) | ![]() |
Obolon (10.) | 3:0 |
|
Sat 15/10/2022 | ![]() |
Obolon (1.) | ![]() |
LNZ Cherkasy (4.) | 1:0 |
|
Sat 27/08/2022 | ![]() |
LNZ Cherkasy (3.) | ![]() |
Obolon (2.) | 0:0 |
Age: 47 Years
Appointed: 06/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.06 PPM
Appointed: 06/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.06 PPM
Age: 51 Years
Appointed: 05/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.61 PPM
Appointed: 05/06/2025
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.61 PPM
| Surname: | Denys Marchenko |
|---|---|
| Date of birth: | 05/02/2007 |
| Place of birth: |
Kyiv |
| Age: | 19 |
| Citizenship: |
Ukraine
![]() |
| Height: | 1,93 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €600k |
| Joined: | 01/01/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2029 |
| Position: | Goalkeeper |
| Player agent: | Ivan Ishchenko |
Current market value:€600k
| Surname: | Denys Kuzyk |
|---|---|
| Date of birth: | 18/09/2002 |
| Place of birth: |
Bogdanivka, Ternopil Oblast |
| Age: | 23 |
| Citizenship: |
Ukraine
![]() |
| Height: | 1,79 m |
| Foot: | both |
| Market value: | €1.80m |
| Joined: | 01/07/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Right Midfield |
| Player agent: | ProStar |
Current market value:€1.80m
Transfer income/expenditure
Table Premier Liga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Shakhtar D. |
30 | 50 | 72 |
| 2 | ![]() |
LNZ Cherkasy | 29 | 21 | 57 |
| 3 | ![]() |
Polissya | 29 | 28 | 56 |
| 4 | ![]() |
Dynamo Kyiv |
29 | 29 | 54 |
| 5 | ![]() |
Kolos Kovalivka | 30 | 5 | 49 |
| 6 | ![]() |
Metalist 1925 | 29 | 16 | 48 |
| 7 | ![]() |
Kryvbas | 29 | 7 | 47 |
| 8 | ![]() |
Zorya Lugansk | 29 | 5 | 43 |
| 9 | ![]() |
Karpaty Lviv | 29 | 10 | 41 |
| 10 | ![]() |
Veres Rivne | 29 | -13 | 31 |
| 11 | ![]() |
Obolon | 29 | -20 | 31 |
| 12 | ![]() |
Epicentr |
29 | -9 | 31 |
| 13 | ![]() |
FC Kudrivka | 29 | -15 | 28 |
| 14 | ![]() |
Rukh Lviv | 29 | -29 | 21 |
| 15 | ![]() |
FC Oleksandriya | 29 | -34 | 16 |
| 16 | ![]() |
SC Poltava | 29 | -51 | 12 |
Overall balance Premier Liga
Draws
1
Missing players
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 | |||
|
|
1 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer |

































