Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 07/12/2025 | ![]() |
Elche CF (11.) | ![]() |
Girona (18.) | 3:0 |
|
Sat 06/01/2024 | ![]() |
Elche CF | ![]() |
Girona | 0:2 |
|
Sun 16/04/2023 | ![]() |
Girona (11.) | ![]() |
Elche CF (20.) | 2:0 |
|
Tue 08/11/2022 | ![]() |
Elche CF (20.) | ![]() |
Girona (14.) | 1:2 |
|
Sun 23/08/2020 | ![]() |
Girona | ![]() |
Elche CF | 0:1 |
|
Thu 20/08/2020 | ![]() |
Elche CF | ![]() |
Girona | 0:0 |
|
Fri 19/06/2020 | ![]() |
Elche CF (7.) | ![]() |
Girona (5.) | 1:0 |
|
Sat 12/10/2019 | ![]() |
Girona (7.) | ![]() |
Elche CF (10.) | 0:2 |
|
Fri 27/01/2017 | ![]() |
Elche CF (12.) | ![]() |
Girona (2.) | 1:0 |
|
Sat 27/08/2016 | ![]() |
Girona (7.) | ![]() |
Elche CF (2.) | 3:1 |
Age: 45 Years
Appointed: 01/07/2024
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.47 PPM
Appointed: 01/07/2024
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.47 PPM
| Surname: | Vitor Reis |
|---|---|
| Date of birth: | 12/01/2006 |
| Place of birth: |
São José dos Campos |
| Age: | 20 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,86 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €30.00m |
| Joined: | 08/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Centre-Back |
| Player agent: | P&P Sport Management S.A.M. |
| National player: |
Brazil
|
Current market value:€30.00m
| Surname: | Héctor Fort |
|---|---|
| Date of birth: | 02/08/2006 |
| Place of birth: |
Barcelona |
| Age: | 19 |
| Citizenship: |
Spain
![]() |
| Height: | 1,85 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €12.00m |
| Joined: | 01/09/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Right-Back |
| Player agent: | AC Talent |
Current market value:€12.00m
Transfer income/expenditure
Table LaLiga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Barcelona ![]() |
37 | 61 | 94 |
| 2 | ![]() |
Real Madrid |
37 | 40 | 83 |
| 3 | ![]() |
Villarreal | 37 | 22 | 69 |
| 4 | ![]() |
Atlético | 37 | 22 | 69 |
| 5 | ![]() |
Real Betis | 37 | 10 | 57 |
| 6 | ![]() |
Celta de Vigo | 37 | 4 | 51 |
| 7 | ![]() |
Getafe | 37 | -7 | 48 |
| 8 | ![]() |
Rayo Vallecano | 37 | -4 | 47 |
| 9 | ![]() |
Valencia | 37 | -11 | 46 |
| 10 | ![]() |
Real Sociedad | 37 | -2 | 45 |
| 11 | ![]() |
Espanyol | 37 | -12 | 45 |
| 12 | ![]() |
Athletic Club | 37 | -13 | 45 |
| 13 | ![]() |
Alavés | 37 | -11 | 43 |
| 14 | ![]() |
Sevilla FC | 37 | -13 | 43 |
| 15 | ![]() |
CA Osasuna | 37 | -5 | 42 |
| 16 | ![]() |
Elche CF | 37 | -8 | 42 |
| 17 | ![]() |
Levante |
37 | -13 | 42 |
| 18 | ![]() |
Girona | 37 | -16 | 40 |
| 19 | ![]() |
RCD Mallorca | 37 | -13 | 39 |
| 20 | ![]() |
Real Oviedo | 37 | -31 | 29 |
Overall balance LaLiga
Draws
0
Missing players
Girona FC
Juan Carlos (Knee injury), Portu (Torn knee ligaments), Vladyslav Vanat (Torn thigh muscle)
Elche CF
-
Juan Carlos (Knee injury), Portu (Torn knee ligaments), Vladyslav Vanat (Torn thigh muscle)
Elche CF
-
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
3 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
€1.20m | |||||
| 20/21 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 12/13 |
|
|
|
€100k | |||||
| 12/13 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 10/11 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 08/09 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 04/05 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 71/72 |
|
|
|
? |















































