Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fri 05/12/2025 | ![]() |
Real Oviedo (20.) | ![]() |
RCD Mallorca (16.) | 0:0 |
|
Sat 20/03/2021 | ![]() |
RCD Mallorca (1.) | ![]() |
Real Oviedo (13.) | 0:0 |
|
Sun 03/01/2021 | ![]() |
Real Oviedo (13.) | ![]() |
RCD Mallorca (2.) | 2:2 |
|
Sat 09/03/2019 | ![]() |
RCD Mallorca (9.) | ![]() |
Real Oviedo (7.) | 1:0 |
|
Sun 04/11/2018 | ![]() |
Real Oviedo (8.) | ![]() |
RCD Mallorca (7.) | 1:1 |
|
Tue 11/09/2018 | ![]() |
RCD Mallorca | ![]() |
Real Oviedo | 1:0 |
|
Sun 05/02/2017 | ![]() |
Real Oviedo (10.) | ![]() |
RCD Mallorca (18.) | 2:1 |
|
Sun 04/09/2016 | ![]() |
RCD Mallorca (16.) | ![]() |
Real Oviedo (7.) | 0:0 |
|
Sat 05/03/2016 | ![]() |
RCD Mallorca (16.) | ![]() |
Real Oviedo (3.) | 1:0 |
|
Sun 04/10/2015 | ![]() |
Real Oviedo (13.) | ![]() |
RCD Mallorca (22.) | 1:1 |
Age: 45 Years
Appointed: 01/03/2026
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.89 PPM
Appointed: 01/03/2026
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.89 PPM
Age: 56 Years
Appointed: 16/12/2025
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.62 PPM
Appointed: 16/12/2025
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.62 PPM
| Surname: | Jan Virgili |
|---|---|
| Date of birth: | 26/07/2006 |
| Place of birth: |
Vilassar de Mar |
| Age: | 19 |
| Citizenship: |
Spain
![]() |
| Height: | 1,77 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €15.00m |
| Joined: | 28/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2030 |
| Position: | Left Winger |
| Player agent: | Global Ases |
Current market value:€15.00m
| Surname: | David Carmo |
|---|---|
| Date of birth: | 19/07/1999 |
| Place of birth: |
Aveiro |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Angola
![]() |
| Height: | 1,96 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €8.00m |
| Joined: | 29/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Centre-Back |
| Player agent: | Ulisses Santos - US11 |
| Current National player: |
Angola
|
Current market value:€8.00m
Transfer income/expenditure
Table LaLiga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Barcelona ![]() |
37 | 61 | 94 |
| 2 | ![]() |
Real Madrid |
37 | 40 | 83 |
| 3 | ![]() |
Villarreal | 37 | 22 | 69 |
| 4 | ![]() |
Atlético | 37 | 22 | 69 |
| 5 | ![]() |
Real Betis | 37 | 10 | 57 |
| 6 | ![]() |
Celta de Vigo | 37 | 4 | 51 |
| 7 | ![]() |
Getafe | 37 | -7 | 48 |
| 8 | ![]() |
Rayo Vallecano | 37 | -4 | 47 |
| 9 | ![]() |
Valencia | 37 | -11 | 46 |
| 10 | ![]() |
Real Sociedad | 37 | -2 | 45 |
| 11 | ![]() |
Espanyol | 37 | -12 | 45 |
| 12 | ![]() |
Athletic Club | 37 | -13 | 45 |
| 13 | ![]() |
Alavés | 37 | -11 | 43 |
| 14 | ![]() |
Sevilla FC | 37 | -13 | 43 |
| 15 | ![]() |
CA Osasuna | 37 | -5 | 42 |
| 16 | ![]() |
Elche CF | 37 | -8 | 42 |
| 17 | ![]() |
Levante |
37 | -13 | 42 |
| 18 | ![]() |
Girona | 37 | -16 | 40 |
| 19 | ![]() |
RCD Mallorca | 37 | -13 | 39 |
| 20 | ![]() |
Real Oviedo | 37 | -31 | 29 |
Overall balance LaLiga
Draws
9
Missing players
RCD Mallorca
Jan Salas (Partial damage to the cruciate ligament), Mateo Joseph (Cruciate ligament tear)
Real Oviedo
-
Jan Salas (Partial damage to the cruciate ligament), Mateo Joseph (Cruciate ligament tear)
Real Oviedo
-
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
3 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23/24 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 15/16 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 13/14 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 13/14 |
|
|
|
? | |||||
| 09/10 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 06/07 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 02/03 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 02/03 |
|
|
|
? | |||||
| 01/02 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 98/99 |
|
|
|
? | |||||
| 95/96 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 89/90 |
|
|
|
? | |||||
| 85/86 |
|
|
|
? | |||||
| 67/68 |
|
|
|
? | |||||
| 65/66 |
|
|
|
? | |||||
| 65/66 |
|
|
|
? | |||||
| 65/66 |
|
|
|
? | |||||
| 62/63 |
|
|
|
? | |||||
| 48/49 |
|
|
|
? | |||||
| 45/46 |
|
|
|
? |











































LaLiga





