Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 24/08/2025 | ![]() |
Real Sociedad (10.) | ![]() |
Espanyol (7.) | 2:2 |
|
Sun 09/02/2025 | ![]() |
Real Sociedad (11.) | ![]() |
Espanyol (17.) | 2:1 |
|
Sat 24/08/2024 | ![]() |
Espanyol (20.) | ![]() |
Real Sociedad (17.) | 0:1 |
|
Mon 13/02/2023 | ![]() |
Espanyol (15.) | ![]() |
Real Sociedad (3.) | 2:3 |
|
Sun 18/09/2022 | ![]() |
Real Sociedad (11.) | ![]() |
Espanyol (16.) | 2:1 |
|
Mon 04/04/2022 | ![]() |
Real Sociedad (6.) | ![]() |
Espanyol (12.) | 1:0 |
|
Sun 28/11/2021 | ![]() |
Espanyol (12.) | ![]() |
Real Sociedad (3.) | 1:0 |
|
Thu 02/07/2020 | ![]() |
Real Sociedad (7.) | ![]() |
Espanyol (20.) | 2:1 |
|
Wed 22/01/2020 | ![]() |
Real Sociedad | ![]() |
Espanyol | 2:0 |
|
Sun 22/09/2019 | ![]() |
Espanyol (17.) | ![]() |
Real Sociedad (7.) | 1:3 |
Age: 47 Years
Appointed: 12/03/2024
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.42 PPM
Appointed: 12/03/2024
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.42 PPM
Age: 48 Years
Appointed: 21/12/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.40 PPM
Appointed: 21/12/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.40 PPM
| Surname: | Carlos Romero |
|---|---|
| Date of birth: | 29/10/2001 |
| Place of birth: |
Torrent |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Spain
![]() |
| Height: | 1,74 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €25.00m |
| Joined: | 09/07/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Left-Back |
| Player agent: | LEADERBROCK |
Current market value:€25.00m
| Surname: | Takefusa Kubo |
|---|---|
| Date of birth: | 04/06/2001 |
| Place of birth: |
Kawasaki, Kanagawa |
| Age: | 24 |
| Citizenship: |
Japan
![]() |
| Height: | 1,73 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €30.00m |
| Joined: | 19/07/2022 |
| Contract expires: | 30/06/2029 |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | Sports360 GmbH |
| Current National player: |
Japan
|
Current market value:€30.00m
Transfer income/expenditure
Table LaLiga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Barcelona ![]() |
37 | 61 | 94 |
| 2 | ![]() |
Real Madrid |
37 | 40 | 83 |
| 3 | ![]() |
Villarreal | 37 | 22 | 69 |
| 4 | ![]() |
Atlético | 37 | 22 | 69 |
| 5 | ![]() |
Real Betis | 37 | 10 | 57 |
| 6 | ![]() |
Celta de Vigo | 37 | 4 | 51 |
| 7 | ![]() |
Getafe | 37 | -7 | 48 |
| 8 | ![]() |
Rayo Vallecano | 37 | -4 | 47 |
| 9 | ![]() |
Valencia | 37 | -11 | 46 |
| 10 | ![]() |
Real Sociedad | 37 | -2 | 45 |
| 11 | ![]() |
Espanyol | 37 | -12 | 45 |
| 12 | ![]() |
Athletic Club | 37 | -13 | 45 |
| 13 | ![]() |
Alavés | 37 | -11 | 43 |
| 14 | ![]() |
Sevilla FC | 37 | -13 | 43 |
| 15 | ![]() |
CA Osasuna | 37 | -5 | 42 |
| 16 | ![]() |
Elche CF | 37 | -8 | 42 |
| 17 | ![]() |
Levante |
37 | -13 | 42 |
| 18 | ![]() |
Girona | 37 | -16 | 40 |
| 19 | ![]() |
RCD Mallorca | 37 | -13 | 39 |
| 20 | ![]() |
Real Oviedo | 37 | -31 | 29 |
Overall balance LaLiga
Draws
37
Missing players
RCD Espanyol Barcelona
Javi Puado (Cruciate ligament tear)
Real Sociedad
Álvaro Odriozola (Cruciate ligament tear)
Javi Puado (Cruciate ligament tear)
Real Sociedad
Álvaro Odriozola (Cruciate ligament tear)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
8 | |||
|
|
8 | |||
|
|
7 | |||
|
|
7 | |||
|
|
7 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
€5.00m | |||||
| 24/25 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 10/11 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 08/09 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 03/04 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 99/00 |
|
|
|
€2.10m | |||||
| 93/94 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 89/90 |
|
|
|
? | |||||
| 87/88 |
|
|
|
? | |||||
| 83/84 |
|
|
|
? | |||||
| 78/79 |
|
|
|
? | |||||
| 77/78 |
|
|
|
? | |||||
| 72/73 |
|
|
|
? | |||||
| 65/66 |
|
|
|
? | |||||
| 61/62 |
|
|
|
? | |||||
| 35/36 |
|
|
|
? | |||||
| 32/33 |
|
|
|
? | |||||
| 1927/28 |
|
|
|
? | |||||
| 1925/26 |
|
|
|
? | |||||
| 1913/14 |
|
|
|
? | |||||
| 1912/13 |
|
|
|
? |












































