Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Wed 14/01/2026 | ![]() |
Alavés | ![]() |
Rayo Vallecano | 2:0 |
|
Sun 26/10/2025 | ![]() |
Rayo Vallecano (11.) | ![]() |
Alavés (10.) | 1:0 |
|
Sat 29/03/2025 | ![]() |
Alavés (17.) | ![]() |
Rayo Vallecano (9.) | 0:2 |
|
Sat 26/10/2024 | ![]() |
Rayo Vallecano (9.) | ![]() |
Alavés (15.) | 1:0 |
|
Sun 10/03/2024 | ![]() |
Alavés (13.) | ![]() |
Rayo Vallecano (16.) | 1:0 |
|
Fri 15/09/2023 | ![]() |
Rayo Vallecano (12.) | ![]() |
Alavés (10.) | 2:0 |
|
Sat 16/04/2022 | ![]() |
Alavés (19.) | ![]() |
Rayo Vallecano (12.) | 1:0 |
|
Sat 18/12/2021 | ![]() |
Rayo Vallecano (6.) | ![]() |
Alavés (16.) | 2:0 |
|
Mon 28/01/2019 | ![]() |
Alavés (5.) | ![]() |
Rayo Vallecano (18.) | 0:1 |
|
Sat 22/09/2018 | ![]() |
Rayo Vallecano (14.) | ![]() |
Alavés (4.) | 1:5 |
Age: 61 Years
Appointed: 03/03/2026
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.47 PPM
Appointed: 03/03/2026
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.47 PPM
Age: 38 Years
Appointed: 14/02/2024
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.46 PPM
Appointed: 14/02/2024
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.46 PPM
| Surname: | Antonio Blanco |
|---|---|
| Date of birth: | 23/07/2000 |
| Place of birth: |
Montalbán |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Spain
![]() |
| Height: | 1,76 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €10.00m |
| Joined: | 25/07/2023 |
| Contract expires: | 30/06/2027 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | Manuel García Quilón |
Current market value:€10.00m
| Surname: | Andrei Rațiu |
|---|---|
| Date of birth: | 20/06/1998 |
| Place of birth: |
Aiud |
| Age: | 27 |
| Citizenship: |
Romania
![]() |
| Height: | 1,83 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €18.00m |
| Joined: | 26/08/2023 |
| Contract expires: | 30/06/2030 |
| Position: | Right-Back |
| Player agent: | LEADERBROCK |
| Current National player: |
Romania
|
Current market value:€18.00m
Transfer income/expenditure
Table LaLiga
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Barcelona ![]() |
37 | 61 | 94 |
| 2 | ![]() |
Real Madrid |
37 | 40 | 83 |
| 3 | ![]() |
Villarreal | 37 | 22 | 69 |
| 4 | ![]() |
Atlético | 37 | 22 | 69 |
| 5 | ![]() |
Real Betis | 37 | 10 | 57 |
| 6 | ![]() |
Celta de Vigo | 37 | 4 | 51 |
| 7 | ![]() |
Getafe | 37 | -7 | 48 |
| 8 | ![]() |
Rayo Vallecano | 37 | -4 | 47 |
| 9 | ![]() |
Valencia | 37 | -11 | 46 |
| 10 | ![]() |
Real Sociedad | 37 | -2 | 45 |
| 11 | ![]() |
Espanyol | 37 | -12 | 45 |
| 12 | ![]() |
Athletic Club | 37 | -13 | 45 |
| 13 | ![]() |
Alavés | 37 | -11 | 43 |
| 14 | ![]() |
Sevilla FC | 37 | -13 | 43 |
| 15 | ![]() |
CA Osasuna | 37 | -5 | 42 |
| 16 | ![]() |
Elche CF | 37 | -8 | 42 |
| 17 | ![]() |
Levante |
37 | -13 | 42 |
| 18 | ![]() |
Girona | 37 | -16 | 40 |
| 19 | ![]() |
RCD Mallorca | 37 | -13 | 39 |
| 20 | ![]() |
Real Oviedo | 37 | -31 | 29 |
Overall balance LaLiga
Draws
2
Missing players
Deportivo Alavés
Facundo Garcés (Suspension through sports court)
Rayo Vallecano
Isi Palazón (Suspension through sports court)
Facundo Garcés (Suspension through sports court)
Rayo Vallecano
Isi Palazón (Suspension through sports court)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
? | |||||
| 23/24 |
|
|
|
€2.50m | |||||
| 22/23 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 09/10 |
|
|
|
? | |||||
| 08/09 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 05/06 |
|
|
|
? | |||||
| 01/02 |
|
|
|
? | |||||
| 91/92 |
|
|
|
? | |||||
| 84/85 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 74/75 |
|
|
|
? |














































