Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 05/04/2026 | ![]() |
West Ham | ![]() |
Leeds | 4:6 on pens |
|
Fri 24/10/2025 | ![]() |
Leeds (16.) | ![]() |
West Ham (19.) | 2:1 |
|
Sun 21/05/2023 | ![]() |
West Ham (15.) | ![]() |
Leeds (18.) | 3:1 |
|
Wed 04/01/2023 | ![]() |
Leeds (13.) | ![]() |
West Ham (17.) | 2:2 |
|
Sun 16/01/2022 | ![]() |
West Ham (6.) | ![]() |
Leeds (17.) | 2:3 |
|
Sun 09/01/2022 | ![]() |
West Ham | ![]() |
Leeds | 2:0 |
|
Sat 25/09/2021 | ![]() |
Leeds (17.) | ![]() |
West Ham (8.) | 1:2 |
|
Mon 08/03/2021 | ![]() |
West Ham (4.) | ![]() |
Leeds (11.) | 2:0 |
|
Fri 11/12/2020 | ![]() |
Leeds (13.) | ![]() |
West Ham (9.) | 1:2 |
|
Sat 17/03/2012 | ![]() |
Leeds (10.) | ![]() |
West Ham (2.) | 1:1 |
Age: 52 Years
Appointed: 27/09/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.67 PPM
Appointed: 27/09/2025
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.67 PPM
Age: 49 Years
Appointed: 04/07/2023
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.66 PPM
Appointed: 04/07/2023
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.66 PPM
| Surname: | Mateus Fernandes |
|---|---|
| Date of birth: | 10/07/2004 |
| Place of birth: |
Olhão |
| Age: | 21 |
| Citizenship: |
Portugal
![]() |
| Height: | 1,80 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €35.00m |
| Joined: | 29/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2030 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | Gestifute |
| National player: |
Portugal
|
Current market value:€35.00m
| Surname: | Ethan Ampadu |
|---|---|
| Date of birth: | 14/09/2000 |
| Place of birth: |
Exeter |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Wales
![]() |
| Height: | 1,82 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €25.00m |
| Joined: | 19/07/2023 |
| Contract expires: | 30/06/2027 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | Platinum One Group |
| Current National player: |
Wales
|
Current market value:€25.00m
Transfer income/expenditure
Table Premier League
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Arsenal | 37 | 43 | 82 |
| 2 | ![]() |
Man City | 37 | 43 | 78 |
| 3 | ![]() |
Man Utd | 37 | 16 | 68 |
| 4 | ![]() |
Aston Villa | 37 | 6 | 62 |
| 5 | ![]() |
Liverpool |
37 | 10 | 59 |
| 6 | ![]() |
Bournemouth | 37 | 4 | 56 |
| 7 | ![]() |
Brighton | 37 | 9 | 53 |
| 8 | ![]() |
Chelsea |
37 | 7 | 52 |
| 9 | ![]() |
Brentford | 37 | 3 | 52 |
| 10 | ![]() |
Sunderland | 37 | -7 | 51 |
| 11 | ![]() |
Newcastle | 37 | 0 | 49 |
| 12 | ![]() |
Everton | 37 | -2 | 49 |
| 13 | ![]() |
Fulham | 37 | -6 | 49 |
| 14 | ![]() |
Leeds |
37 | -4 | 47 |
| 15 | ![]() |
Crystal Palace |
37 | -9 | 45 |
| 16 | ![]() |
Nott'm Forest | 37 | -3 | 43 |
| 17 | ![]() |
Tottenham |
37 | -10 | 38 |
| 18 | ![]() |
West Ham | 37 | -22 | 36 |
| 19 | ![]() |
Burnley | 37 | -37 | 21 |
| 20 | ![]() |
Wolves | 37 | -41 | 19 |
Overall balance Premier League
Draws
5
Missing players
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
17 | |||
|
|
10 | |||
|
|
8 | |||
|
|
7 | |||
|
|
7 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24/25 |
|
|
|
€29.30m | |||||
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 15/16 |
|
|
|
€4.80m | |||||
| 04/05 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 03/04 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 02/03 |
|
|
|
€300k | |||||
| 00/01 |
|
|
|
€26.00m |














































Championship

