Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 26/10/2025 | ![]() |
Aston Villa (11.) | ![]() |
Man City (2.) | 1:0 |
|
Tue 22/04/2025 | ![]() |
Man City (5.) | ![]() |
Aston Villa (7.) | 2:1 |
|
Sat 21/12/2024 | ![]() |
Aston Villa (7.) | ![]() |
Man City (5.) | 2:1 |
|
Wed 03/04/2024 | ![]() |
Man City (2.) | ![]() |
Aston Villa (4.) | 4:1 |
|
Wed 06/12/2023 | ![]() |
Aston Villa (4.) | ![]() |
Man City (3.) | 1:0 |
|
Sun 12/02/2023 | ![]() |
Man City (2.) | ![]() |
Aston Villa (11.) | 3:1 |
|
Sat 03/09/2022 | ![]() |
Aston Villa (19.) | ![]() |
Man City (2.) | 1:1 |
|
Sun 22/05/2022 | ![]() |
Man City (1.) | ![]() |
Aston Villa (14.) | 3:2 |
|
Wed 01/12/2021 | ![]() |
Aston Villa (13.) | ![]() |
Man City (2.) | 1:2 |
|
Wed 21/04/2021 | ![]() |
Aston Villa (9.) | ![]() |
Man City (1.) | 1:2 |
Age: 55 Years
Appointed: 01/07/2016
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 2.32 PPM
Appointed: 01/07/2016
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 2.32 PPM
Age: 54 Years
Appointed: 01/11/2022
Contract expires: 30/06/2029
Success rate as coach: 1.82 PPM
Appointed: 01/11/2022
Contract expires: 30/06/2029
Success rate as coach: 1.82 PPM
| Surname: | Erling Haaland |
|---|---|
| Date of birth: | 21/07/2000 |
| Place of birth: |
Leeds |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Norway
![]() |
| Height: | 1,95 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €200.00m |
| Joined: | 01/07/2022 |
| Contract expires: | 30/06/2034 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | Rafaela Pimenta |
| Current National player: |
Norway
|
Current market value:€200.00m
| Surname: | Morgan Rogers |
|---|---|
| Date of birth: | 26/07/2002 |
| Place of birth: |
Halesowen |
| Age: | 23 |
| Citizenship: |
England
![]() |
| Height: | 1,87 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €80.00m |
| Joined: | 01/02/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2031 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | Footwork |
| Current National player: |
England
|
Current market value:€80.00m
Transfer income/expenditure
Table Premier League
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Arsenal | 37 | 43 | 82 |
| 2 | ![]() |
Man City | 37 | 43 | 78 |
| 3 | ![]() |
Man Utd | 37 | 16 | 68 |
| 4 | ![]() |
Aston Villa | 37 | 6 | 62 |
| 5 | ![]() |
Liverpool |
37 | 10 | 59 |
| 6 | ![]() |
Bournemouth | 37 | 4 | 56 |
| 7 | ![]() |
Brighton | 37 | 9 | 53 |
| 8 | ![]() |
Chelsea |
37 | 7 | 52 |
| 9 | ![]() |
Brentford | 37 | 3 | 52 |
| 10 | ![]() |
Sunderland | 37 | -7 | 51 |
| 11 | ![]() |
Newcastle | 37 | 0 | 49 |
| 12 | ![]() |
Everton | 37 | -2 | 49 |
| 13 | ![]() |
Fulham | 37 | -6 | 49 |
| 14 | ![]() |
Leeds |
37 | -4 | 47 |
| 15 | ![]() |
Crystal Palace |
37 | -9 | 45 |
| 16 | ![]() |
Nott'm Forest | 37 | -3 | 43 |
| 17 | ![]() |
Tottenham |
37 | -10 | 38 |
| 18 | ![]() |
West Ham | 37 | -22 | 36 |
| 19 | ![]() |
Burnley | 37 | -37 | 21 |
| 20 | ![]() |
Wolves | 37 | -41 | 19 |
Overall balance Premier League
Draws
10
Missing players
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
12 | |||
|
|
10 | |||
|
|
7 | |||
|
|
6 | |||
|
|
6 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
? | |||||
| 24/25 |
|
|
|
€880k | |||||
| 21/22 |
|
|
|
€117.50m | |||||
| 21/22 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
€143k | |||||
| 19/20 |
|
|
|
€16.80m | |||||
| 19/20 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 15/16 |
|
|
|
€11.50m | |||||
| 15/16 |
|
|
|
€3.50m | |||||
| 15/16 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
€4.00m | |||||
| 10/11 |
|
|
|
€9.70m | |||||
| 10/11 |
|
|
|
€22.00m | |||||
| 09/10 |
|
|
|
€6.80m | |||||
| 09/10 |
|
|
|
€13.90m | |||||
| 09/10 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 05/06 |
|
|
|
€3.60m | |||||
| 02/03 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 89/90 |
|
|
|
€353k | |||||
| 74/75 |
|
|
|
? | |||||
| 65/66 |
|
|
|
? | |||||
| 64/65 |
|
|
|
€25k |













































England 




