Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Wed 17/12/2025 | ![]() |
Newcastle | ![]() |
Fulham | 2:1 |
|
Sat 25/10/2025 | ![]() |
Newcastle (14.) | ![]() |
Fulham (15.) | 2:1 |
|
Sat 01/02/2025 | ![]() |
Newcastle (5.) | ![]() |
Fulham (10.) | 1:2 |
|
Sat 21/09/2024 | ![]() |
Fulham (12.) | ![]() |
Newcastle (3.) | 3:1 |
|
Sat 06/04/2024 | ![]() |
Fulham (13.) | ![]() |
Newcastle (9.) | 0:1 |
|
Sat 27/01/2024 | ![]() |
Fulham | ![]() |
Newcastle | 0:2 |
|
Sat 16/12/2023 | ![]() |
Newcastle (7.) | ![]() |
Fulham (10.) | 3:0 |
|
Sun 15/01/2023 | ![]() |
Newcastle (3.) | ![]() |
Fulham (8.) | 1:0 |
|
Sat 01/10/2022 | ![]() |
Fulham (5.) | ![]() |
Newcastle (10.) | 1:4 |
|
Sun 23/05/2021 | ![]() |
Fulham (18.) | ![]() |
Newcastle (15.) | 0:2 |
Age: 48 Years
Appointed: 01/07/2021
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.64 PPM
Appointed: 01/07/2021
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.64 PPM
Age: 48 Years
Appointed: 08/11/2021
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.54 PPM
Appointed: 08/11/2021
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.54 PPM
| Surname: | Oscar Bobb |
|---|---|
| Date of birth: | 12/07/2003 |
| Place of birth: |
Oslo |
| Age: | 22 |
| Citizenship: |
Norway
![]() |
| Height: | 1,75 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €30.00m |
| Joined: | 30/01/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2031 |
| Position: | Right Winger |
| Player agent: | CAA Stellar |
| Current National player: |
Norway
|
Current market value:€30.00m
| Surname: | Sandro Tonali |
|---|---|
| Date of birth: | 08/05/2000 |
| Place of birth: |
Lodi |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Italy
![]() |
| Height: | 1,81 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €80.00m |
| Joined: | 03/07/2023 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | GR Sports |
| Current National player: |
Italy
|
Current market value:€80.00m
Transfer income/expenditure
Table Premier League
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Arsenal | 37 | 43 | 82 |
| 2 | ![]() |
Man City | 37 | 43 | 78 |
| 3 | ![]() |
Man Utd | 37 | 16 | 68 |
| 4 | ![]() |
Aston Villa | 37 | 6 | 62 |
| 5 | ![]() |
Liverpool |
37 | 10 | 59 |
| 6 | ![]() |
Bournemouth | 37 | 4 | 56 |
| 7 | ![]() |
Brighton | 37 | 9 | 53 |
| 8 | ![]() |
Chelsea |
37 | 7 | 52 |
| 9 | ![]() |
Brentford | 37 | 3 | 52 |
| 10 | ![]() |
Sunderland | 37 | -7 | 51 |
| 11 | ![]() |
Newcastle | 37 | 0 | 49 |
| 12 | ![]() |
Everton | 37 | -2 | 49 |
| 13 | ![]() |
Fulham | 37 | -6 | 49 |
| 14 | ![]() |
Leeds |
37 | -4 | 47 |
| 15 | ![]() |
Crystal Palace |
37 | -9 | 45 |
| 16 | ![]() |
Nott'm Forest | 37 | -3 | 43 |
| 17 | ![]() |
Tottenham |
37 | -10 | 38 |
| 18 | ![]() |
West Ham | 37 | -22 | 36 |
| 19 | ![]() |
Burnley | 37 | -37 | 21 |
| 20 | ![]() |
Wolves | 37 | -41 | 19 |
Overall balance Premier League
Draws
5
Missing players
Fulham FC
Jonah Kusi-Asare (Knee problems), Ryan Sessegnon (Hamstring injury)
Newcastle United
Joelinton (Hamstring injury), Fabian Schär (Ankle injury), Emil Krafth (Knee surgery), Tino Livramento (Thigh problems), Lewis Miley (Broken fibula)
Jonah Kusi-Asare (Knee problems), Ryan Sessegnon (Hamstring injury)
Newcastle United
Joelinton (Hamstring injury), Fabian Schär (Ankle injury), Emil Krafth (Knee surgery), Tino Livramento (Thigh problems), Lewis Miley (Broken fibula)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
6 | |||
|
|
5 | |||
|
|
5 | |||
|
|
5 | |||
|
|
5 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18/19 |
|
|
|
€24.70m | |||||
| 17/18 |
|
|
|
Loan fee: €600k |
|||||
| 09/10 |
|
|
|
€4.50m | |||||
| 05/06 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 02/03 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 00/01 |
|
|
|
€6.00m | |||||
| 98/99 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 90/91 |
|
|
|
€120k | |||||
| 57/58 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 51/52 |
|
|
|
? | |||||
| 1929/30 |
|
|
|
€125 | |||||
| 1926/27 |
|
|
|
? | |||||
| 1906/07 |
|
|
|
? | |||||
| 1904/05 |
|
|
|
? |













































