Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sun 26/10/2025 | ![]() |
Wolves (20.) | ![]() |
Burnley (17.) | 2:3 |
|
Wed 28/08/2024 | ![]() |
Wolves | ![]() |
Burnley | 2:0 |
|
Tue 02/04/2024 | ![]() |
Burnley (19.) | ![]() |
Wolves (11.) | 1:1 |
|
Tue 05/12/2023 | ![]() |
Wolves (13.) | ![]() |
Burnley (19.) | 1:0 |
|
Sun 24/04/2022 | ![]() |
Burnley (18.) | ![]() |
Wolves (8.) | 1:0 |
|
Wed 01/12/2021 | ![]() |
Wolves (6.) | ![]() |
Burnley (17.) | 0:0 |
|
Sun 25/04/2021 | ![]() |
Wolves (12.) | ![]() |
Burnley (17.) | 0:4 |
|
Mon 21/12/2020 | ![]() |
Burnley (17.) | ![]() |
Wolves (11.) | 2:1 |
|
Wed 15/07/2020 | ![]() |
Burnley (10.) | ![]() |
Wolves (6.) | 1:1 |
|
Sun 25/08/2019 | ![]() |
Wolves (12.) | ![]() |
Burnley (10.) | 1:1 |
Age: 52 Years
Appointed: 30/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.14 PPM
Appointed: 30/04/2026
Contract expires: -
Success rate as coach: 1.14 PPM
Age: 43 Years
Appointed: 12/11/2025
Contract expires: 30/06/2029
Success rate as coach: 1.36 PPM
Appointed: 12/11/2025
Contract expires: 30/06/2029
Success rate as coach: 1.36 PPM
| Surname: | Lesley Ugochukwu |
|---|---|
| Date of birth: | 26/03/2004 |
| Place of birth: |
Rennes |
| Age: | 22 |
| Citizenship: |
France
![]() |
| Height: | 1,90 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €25.00m |
| Joined: | 06/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2030 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | THE·TEAM |
Current market value:€25.00m
| Surname: | João Gomes |
|---|---|
| Date of birth: | 12/02/2001 |
| Place of birth: |
Rio de Janeiro |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Brazil
![]() |
| Height: | 1,76 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €35.00m |
| Joined: | 30/01/2023 |
| Contract expires: | 30/06/2030 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | Carlos Leite |
| National player: |
Brazil
|
Current market value:€35.00m
Transfer income/expenditure
Table Premier League
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Arsenal | 37 | 43 | 82 |
| 2 | ![]() |
Man City | 37 | 43 | 78 |
| 3 | ![]() |
Man Utd | 37 | 16 | 68 |
| 4 | ![]() |
Aston Villa | 37 | 6 | 62 |
| 5 | ![]() |
Liverpool |
37 | 10 | 59 |
| 6 | ![]() |
Bournemouth | 37 | 4 | 56 |
| 7 | ![]() |
Brighton | 37 | 9 | 53 |
| 8 | ![]() |
Chelsea |
37 | 7 | 52 |
| 9 | ![]() |
Brentford | 37 | 3 | 52 |
| 10 | ![]() |
Sunderland | 37 | -7 | 51 |
| 11 | ![]() |
Newcastle | 37 | 0 | 49 |
| 12 | ![]() |
Everton | 37 | -2 | 49 |
| 13 | ![]() |
Fulham | 37 | -6 | 49 |
| 14 | ![]() |
Leeds |
37 | -4 | 47 |
| 15 | ![]() |
Crystal Palace |
37 | -9 | 45 |
| 16 | ![]() |
Nott'm Forest | 37 | -3 | 43 |
| 17 | ![]() |
Tottenham |
37 | -10 | 38 |
| 18 | ![]() |
West Ham | 37 | -22 | 36 |
| 19 | ![]() |
Burnley | 37 | -37 | 21 |
| 20 | ![]() |
Wolves | 37 | -41 | 19 |
Overall balance Premier League
Draws
4
Missing players
Burnley FC
Jordan Beyer (Hamstring injury), Josh Cullen (Cruciate ligament tear)
Wolverhampton Wanderers
Sam Johnstone (Shoulder injury)
Jordan Beyer (Hamstring injury), Josh Cullen (Cruciate ligament tear)
Wolverhampton Wanderers
Sam Johnstone (Shoulder injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
8 | |||
|
|
7 | |||
|
|
6 | |||
|
|
6 | |||
|
|
6 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22/23 |
|
|
|
€24.30m | |||||
| 22/23 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 20/21 |
|
|
|
? | |||||
| 19/20 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
€630k | |||||
| 14/15 |
|
|
|
? | |||||
| 12/13 |
|
|
|
€635k | |||||
| 11/12 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 10/11 |
|
|
|
€475k | |||||
| 10/11 |
|
|
|
€7.20m | |||||
| 05/06 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 03/04 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 85/86 |
|
|
|
? | |||||
| 84/85 |
|
|
|
? | |||||
| 77/78 |
|
|
|
? | |||||
| 72/73 |
|
|
|
? | |||||
| 36/37 |
|
|
|
? |


















































