User's formations
3-5-2 flat
Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Fri 02/01/2026 | ![]() |
Cagliari (14.) | ![]() |
AC Milan (2.) | 0:1 |
|
Sat 11/01/2025 | ![]() |
AC Milan (8.) | ![]() |
Cagliari (17.) | 1:1 |
|
Sat 09/11/2024 | ![]() |
Cagliari (16.) | ![]() |
AC Milan (8.) | 3:3 |
|
Sat 11/05/2024 | ![]() |
AC Milan (2.) | ![]() |
Cagliari (15.) | 5:1 |
|
Tue 02/01/2024 | ![]() |
AC Milan | ![]() |
Cagliari | 4:1 |
|
Wed 27/09/2023 | ![]() |
Cagliari (19.) | ![]() |
AC Milan (2.) | 1:3 |
|
Sat 19/03/2022 | ![]() |
Cagliari (17.) | ![]() |
AC Milan (1.) | 0:1 |
|
Sun 29/08/2021 | ![]() |
AC Milan (8.) | ![]() |
Cagliari (12.) | 4:1 |
|
Sun 16/05/2021 | ![]() |
AC Milan (3.) | ![]() |
Cagliari (15.) | 0:0 |
|
Mon 18/01/2021 | ![]() |
Cagliari (16.) | ![]() |
AC Milan (1.) | 0:2 |
Age: 58 Years
Appointed: 01/07/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.85 PPM
Appointed: 01/07/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.85 PPM
Age: 40 Years
Appointed: 11/06/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.46 PPM
Appointed: 11/06/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.46 PPM
| Surname: | Rafael Leão |
|---|---|
| Date of birth: | 10/06/1999 |
| Place of birth: |
Almada |
| Age: | 26 |
| Citizenship: |
Portugal
![]() |
| Height: | 1,88 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €65.00m |
| Joined: | 01/08/2019 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Left Winger |
| Player agent: | Relatives |
| Current National player: |
Portugal
|
Current market value:€65.00m
| Surname: | Marco Palestra |
|---|---|
| Date of birth: | 03/03/2005 |
| Place of birth: |
Buccinasco |
| Age: | 21 |
| Citizenship: |
Italy
![]() |
| Height: | 1,86 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €30.00m |
| Joined: | 26/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Right-Back |
| Player agent: | World Soccer Agency |
| Current National player: |
Italy
|
Current market value:€30.00m
Transfer income/expenditure
Table Serie A
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Inter | 37 | 54 | 86 |
| 2 | ![]() |
Napoli |
37 | 21 | 73 |
| 3 | ![]() |
AC Milan | 37 | 19 | 70 |
| 4 | ![]() |
Roma | 37 | 26 | 70 |
| 5 | ![]() |
Como | 37 | 33 | 68 |
| 6 | ![]() |
Juventus | 37 | 27 | 68 |
| 7 | ![]() |
Atalanta | 38 | 15 | 59 |
| 8 | ![]() |
Bologna |
37 | 3 | 55 |
| 9 | ![]() |
Lazio | 37 | 0 | 51 |
| 10 | ![]() |
Udinese | 37 | -2 | 50 |
| 11 | ![]() |
Sassuolo |
37 | -3 | 49 |
| 12 | ![]() |
Torino | 37 | -19 | 44 |
| 13 | ![]() |
Parma | 37 | -19 | 42 |
| 14 | ![]() |
Fiorentina | 38 | -9 | 42 |
| 15 | ![]() |
Genoa | 37 | -9 | 41 |
| 16 | ![]() |
Cagliari | 37 | -14 | 40 |
| 17 | ![]() |
Lecce | 37 | -23 | 35 |
| 18 | ![]() |
Cremonese | 37 | -22 | 34 |
| 19 | ![]() |
Hellas Verona | 37 | -34 | 21 |
| 20 | ![]() |
Pisa | 37 | -44 | 18 |
Overall balance Serie A
Draws
29
Missing players
AC Milan
-
Cagliari Calcio
Mateusz Wieteska (No eligibility), Semih Kılıçsoy (special leave), Joseph Liteta (Hamstring injury), Leonardo Pavoletti (Arthroscopy), Riyad Idrissi (Cruciate ligament tear)
-
Cagliari Calcio
Mateusz Wieteska (No eligibility), Semih Kılıçsoy (special leave), Joseph Liteta (Hamstring injury), Leonardo Pavoletti (Arthroscopy), Riyad Idrissi (Cruciate ligament tear)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
11 | |||
|
|
7 | |||
|
|
6 | |||
|
|
6 | |||
|
|
5 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23/24 |
|
|
|
€30k | |||||
| 20/21 |
|
|
|
€50k | |||||
| 19/20 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
? | |||||
| 16/17 |
|
|
|
? | |||||
| 16/17 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
€6k | |||||
| 15/16 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 08/09 |
|
|
|
€5.00m | |||||
| 07/08 |
|
|
|
Loan fee: €10k |
|||||
| 07/08 |
|
|
|
€2.30m | |||||
| 05/06 |
|
|
|
? | |||||
| 04/05 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 96/97 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 93/94 |
|
|
|
? | |||||
| 91/92 |
|
|
|
? | |||||
| 74/75 |
|
|
|
? | |||||
| 74/75 |
|
|
|
? | |||||
| 74/75 |
|
|
|
€75k | |||||
| 70/71 |
|
|
|
? | |||||
| 64/65 |
|
|
|
? | |||||
| 57/58 |
|
|
|
? | |||||
| 57/58 |
|
|
|
? | |||||
| 33/34 |
|
|
|
? |


























































