Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 23/08/2025 | ![]() |
Genoa (15.) | ![]() |
Lecce (17.) | 0:0 |
|
Fri 14/03/2025 | ![]() |
Genoa (12.) | ![]() |
Lecce (16.) | 2:1 |
|
Sun 05/01/2025 | ![]() |
Lecce (17.) | ![]() |
Genoa (13.) | 0:0 |
|
Sun 28/01/2024 | ![]() |
Genoa (12.) | ![]() |
Lecce (14.) | 2:1 |
|
Fri 22/09/2023 | ![]() |
Lecce (4.) | ![]() |
Genoa (13.) | 1:0 |
|
Sun 19/07/2020 | ![]() |
Genoa (17.) | ![]() |
Lecce (18.) | 2:1 |
|
Sun 08/12/2019 | ![]() |
Lecce (15.) | ![]() |
Genoa (18.) | 2:2 |
|
Sat 11/08/2018 | ![]() |
Genoa | ![]() |
Lecce | 4:0 |
|
Fri 12/08/2016 | ![]() |
Genoa | ![]() |
Lecce | 3:2 |
|
Sun 04/03/2012 | ![]() |
Lecce (18.) | ![]() |
Genoa (13.) | 2:2 |
Age: 56 Years
Appointed: 26/06/2025
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.30 PPM
Appointed: 26/06/2025
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.30 PPM
Age: 42 Years
Appointed: 06/11/2025
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.35 PPM
Appointed: 06/11/2025
Contract expires: 30/06/2026
Success rate as coach: 1.35 PPM
| Surname: | Francesco Camarda |
|---|---|
| Date of birth: | 10/03/2008 |
| Place of birth: |
Milano |
| Age: | 18 |
| Citizenship: |
Italy
![]() |
| Height: | 1,89 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €15.00m |
| Joined: | 07/07/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Centre-Forward |
| Player agent: | GR Sports |
Current market value:€15.00m
| Surname: | Morten Frendrup |
|---|---|
| Date of birth: | 07/04/2001 |
| Place of birth: |
Holbæk |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Denmark
![]() |
| Height: | 1,78 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €18.00m |
| Joined: | 30/01/2022 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Defensive Midfield |
| Player agent: | CAA Base Ltd |
| National player: |
Denmark
|
Current market value:€18.00m
Transfer income/expenditure
Table Serie A
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Inter | 37 | 54 | 86 |
| 2 | ![]() |
Napoli |
37 | 21 | 73 |
| 3 | ![]() |
AC Milan | 37 | 19 | 70 |
| 4 | ![]() |
Roma | 37 | 26 | 70 |
| 5 | ![]() |
Como | 37 | 33 | 68 |
| 6 | ![]() |
Juventus | 37 | 27 | 68 |
| 7 | ![]() |
Atalanta | 38 | 15 | 59 |
| 8 | ![]() |
Bologna |
37 | 3 | 55 |
| 9 | ![]() |
Lazio | 37 | 0 | 51 |
| 10 | ![]() |
Udinese | 37 | -2 | 50 |
| 11 | ![]() |
Sassuolo |
37 | -3 | 49 |
| 12 | ![]() |
Torino | 37 | -19 | 44 |
| 13 | ![]() |
Parma | 37 | -19 | 42 |
| 14 | ![]() |
Fiorentina | 38 | -9 | 42 |
| 15 | ![]() |
Genoa | 37 | -9 | 41 |
| 16 | ![]() |
Cagliari | 37 | -14 | 40 |
| 17 | ![]() |
Lecce | 37 | -23 | 35 |
| 18 | ![]() |
Cremonese | 37 | -22 | 34 |
| 19 | ![]() |
Hellas Verona | 37 | -34 | 21 |
| 20 | ![]() |
Pisa | 37 | -44 | 18 |
Overall balance Serie A
Draws
7
Missing players
US Lecce
Riccardo Sottil (Lumbago), Medon Berisha (Torn thigh muscle)
Genoa CFC
Vitinha (Yellow card suspension), Benjamin Siegrist (unknown injury), Maxwel Cornet (Muscle fatigue), Jean Onana (unknown injury), Junior Messias (Adductor injury)
Riccardo Sottil (Lumbago), Medon Berisha (Torn thigh muscle)
Genoa CFC
Vitinha (Yellow card suspension), Benjamin Siegrist (unknown injury), Maxwel Cornet (Muscle fatigue), Jean Onana (unknown injury), Junior Messias (Adductor injury)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
4 | |||
|
|
3 | |||
|
|
3 | |||
|
|
3 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23/24 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 22/23 |
|
|
|
€1.50m | |||||
| 19/20 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 19/20 |
|
|
|
? | |||||
| 19/20 |
|
|
|
€500k | |||||
| 19/20 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 14/15 |
|
|
|
? | |||||
| 13/14 |
|
|
|
? | |||||
| 13/14 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
Loan fee: €350k |
|||||
| 10/11 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 09/10 |
|
|
|
€2.10m | |||||
| 09/10 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 04/05 |
|
|
|
? | |||||
| 98/99 |
|
|
|
? | |||||
| 98/99 |
|
|
|
? | |||||
| 86/87 |
|
|
|
? | |||||
| 86/87 |
|
|
|
? | |||||
| 83/84 |
|
|
|
? | |||||
| 76/77 |
|
|
|
? | |||||
| 66/67 |
|
|
|
? | |||||
| 65/66 |
|
|
|
? | |||||
| 55/56 |
|
|
|
? | |||||
| 53/54 |
|
|
|
? | |||||
| 51/52 |
|
|
|
? | |||||
| 51/52 |
|
|
|
? |
















































