User's formations
4-3-3 Attacking
Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Thu 30/10/2025 | ![]() |
Pisa (19.) | ![]() |
Lazio (10.) | 0:0 |
|
Sun 05/05/1991 | ![]() |
AC Pisa (16.) | ![]() |
Lazio (11.) | 0:1 |
|
Sun 30/12/1990 | ![]() |
Lazio (9.) | ![]() |
AC Pisa (13.) | 0:0 |
|
Sun 14/05/1989 | ![]() |
Lazio (14.) | ![]() |
AC Pisa (18.) | 1:0 |
|
Sat 31/12/1988 | ![]() |
AC Pisa (16.) | ![]() |
Lazio (9.) | 1:1 |
|
Sun 23/08/1987 | ![]() |
AC Pisa | ![]() |
Lazio | 4:5 on pens |
|
Sun 07/06/1987 | ![]() |
AC Pisa (4.) | ![]() |
Lazio (17.) | 3:0 |
|
Sun 18/01/1987 | ![]() |
Lazio (17.) | ![]() |
AC Pisa (8.) | 1:0 |
|
Sun 13/05/1984 | ![]() |
AC Pisa (15.) | ![]() |
Lazio (13.) | 2:2 |
|
Sun 08/01/1984 | ![]() |
Lazio (15.) | ![]() |
AC Pisa (14.) | 0:1 |
Age: 67 Years
Appointed: 02/06/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.71 PPM
Appointed: 02/06/2025
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.71 PPM
Age: 33 Years
Appointed: 03/02/2026
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.54 PPM
Appointed: 03/02/2026
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.54 PPM
| Surname: | Mario Gila |
|---|---|
| Date of birth: | 29/08/2000 |
| Place of birth: |
Barcelona |
| Age: | 25 |
| Citizenship: |
Spain
![]() |
| Height: | 1,85 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €30.00m |
| Joined: | 12/07/2022 |
| Contract expires: | 30/06/2027 |
| Position: | Centre-Back |
| Player agent: | Footfeel ISM |
Current market value:€30.00m
| Surname: | Samuel Iling-Junior |
|---|---|
| Date of birth: | 04/10/2003 |
| Place of birth: |
London |
| Age: | 22 |
| Citizenship: |
England
![]() |
| Height: | 1,82 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €8.00m |
| Joined: | 02/02/2026 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Left Midfield |
| Player agent: | CAA Base Ltd |
Current market value:€8.00m
Transfer income/expenditure
Table Serie A
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Inter | 37 | 54 | 86 |
| 2 | ![]() |
Napoli |
37 | 21 | 73 |
| 3 | ![]() |
AC Milan | 37 | 19 | 70 |
| 4 | ![]() |
Roma | 37 | 26 | 70 |
| 5 | ![]() |
Como | 37 | 33 | 68 |
| 6 | ![]() |
Juventus | 37 | 27 | 68 |
| 7 | ![]() |
Atalanta | 38 | 15 | 59 |
| 8 | ![]() |
Bologna |
37 | 3 | 55 |
| 9 | ![]() |
Lazio | 37 | 0 | 51 |
| 10 | ![]() |
Udinese | 37 | -2 | 50 |
| 11 | ![]() |
Sassuolo |
37 | -3 | 49 |
| 12 | ![]() |
Torino | 37 | -19 | 44 |
| 13 | ![]() |
Parma | 37 | -19 | 42 |
| 14 | ![]() |
Fiorentina | 38 | -9 | 42 |
| 15 | ![]() |
Genoa | 37 | -9 | 41 |
| 16 | ![]() |
Cagliari | 37 | -14 | 40 |
| 17 | ![]() |
Lecce | 37 | -23 | 35 |
| 18 | ![]() |
Cremonese | 37 | -22 | 34 |
| 19 | ![]() |
Hellas Verona | 37 | -34 | 21 |
| 20 | ![]() |
Pisa | 37 | -44 | 18 |
Overall balance Serie A
Draws
4
Missing players
SS Lazio
Kenneth Taylor (Yellow card suspension), Nicolò Rovella (Red card suspension), Nuno Tavares (Yellow card suspension), Mattia Zaccagni (muscular problems), Edoardo Motta (muscular problems), Ivan Provedel (Shoulder injury)
Pisa Sporting Club
Antonio Caracciolo (Yellow card suspension), Daniel Denoon (Ankle problems)
Kenneth Taylor (Yellow card suspension), Nicolò Rovella (Red card suspension), Nuno Tavares (Yellow card suspension), Mattia Zaccagni (muscular problems), Edoardo Motta (muscular problems), Ivan Provedel (Shoulder injury)
Pisa Sporting Club
Antonio Caracciolo (Yellow card suspension), Daniel Denoon (Ankle problems)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20/21 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 17/18 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 15/16 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 13/14 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 12/13 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 91/92 |
|
|
|
? | |||||
| 91/92 |
|
|
|
€1.50m | |||||
| 88/89 |
|
|
|
? | |||||
| 88/89 |
|
|
|
? | |||||
| 84/85 |
|
|
|
? | |||||
| 79/80 |
|
|
|
? | |||||
| 61/62 |
|
|
|
? | |||||
| 61/62 |
|
|
|
? | |||||
| 35/36 |
|
|
|
? | |||||
| 34/35 |
|
|
|
? | |||||
| 33/34 |
|
|
|
? | |||||
| 33/34 |
|
|
|
? | |||||
| 32/33 |
|
|
|
? |

























































