Facts & figures compared
| Total market value | |
| ø-Market value | |
| ø-Age | |
| National team players | |
| Youth national team players | |
| Foreigners | |
| Club members | |
Last 10 meetings
| Competition | Date | Home team | Away team | Result | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Sat 27/09/2025 | ![]() |
Como (7.) | ![]() |
Cremonese (6.) | 1:1 |
|
Sat 09/03/2024 | ![]() |
Cremonese (2.) | ![]() |
Como (3.) | 2:1 |
|
Sun 08/10/2023 | ![]() |
Como (6.) | ![]() |
Cremonese (11.) | 1:3 |
|
Fri 06/05/2022 | ![]() |
Como (12.) | ![]() |
Cremonese (3.) | 1:2 |
|
Sat 15/01/2022 | ![]() |
Cremonese (5.) | ![]() |
Como (11.) | 2:0 |
|
Tue 04/04/2017 | ![]() |
Cremonese (2.) | ![]() |
Como (9.) | 3:1 |
|
Sun 20/11/2016 | ![]() |
Como (8.) | ![]() |
Cremonese (2.) | 2:2 |
|
Wed 02/11/2016 | ![]() |
Como | ![]() |
Cremonese | 1:0 |
|
Sat 28/03/2015 | ![]() |
Cremonese (14.) | ![]() |
Como (5.) | 1:0 |
|
Wed 10/12/2014 | ![]() |
Como (2.) | ![]() |
Cremonese (12.) | 1:3 |
Age: 58 Years
Appointed: 18/03/2026
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.19 PPM
Appointed: 18/03/2026
Contract expires: 30/06/2027
Success rate as coach: 1.19 PPM
Age: 39 Years
Appointed: 19/07/2024
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.58 PPM
Appointed: 19/07/2024
Contract expires: 30/06/2028
Success rate as coach: 1.58 PPM
| Surname: | Warren Bondo |
|---|---|
| Date of birth: | 15/09/2003 |
| Place of birth: |
Évry |
| Age: | 22 |
| Citizenship: |
France
![]() |
| Height: | 1,77 m |
| Foot: | right |
| Market value: | €7.50m |
| Joined: | 12/08/2025 |
| Contract expires: | 30/06/2026 |
| Position: | Central Midfield |
| Player agent: | Relatives |
Current market value:€7.50m
| Surname: | Nico Paz |
|---|---|
| Date of birth: | 08/09/2004 |
| Place of birth: |
Santa Cruz de Tenerife |
| Age: | 21 |
| Citizenship: |
Argentina
![]() |
| Height: | 1,86 m |
| Foot: | left |
| Market value: | €65.00m |
| Joined: | 25/08/2024 |
| Contract expires: | 30/06/2028 |
| Position: | Attacking Midfield |
| Player agent: | DCGLOBALSL |
| Current National player: |
Argentina
|
Current market value:€65.00m
Transfer income/expenditure
Table Serie A
| # | Club | Matches | +/- | Pts | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ![]() |
Inter | 37 | 54 | 86 |
| 2 | ![]() |
Napoli |
37 | 21 | 73 |
| 3 | ![]() |
AC Milan | 37 | 19 | 70 |
| 4 | ![]() |
Roma | 37 | 26 | 70 |
| 5 | ![]() |
Como | 37 | 33 | 68 |
| 6 | ![]() |
Juventus | 37 | 27 | 68 |
| 7 | ![]() |
Atalanta | 38 | 15 | 59 |
| 8 | ![]() |
Bologna |
37 | 3 | 55 |
| 9 | ![]() |
Lazio | 37 | 0 | 51 |
| 10 | ![]() |
Udinese | 37 | -2 | 50 |
| 11 | ![]() |
Sassuolo |
37 | -3 | 49 |
| 12 | ![]() |
Torino | 37 | -19 | 44 |
| 13 | ![]() |
Parma | 37 | -19 | 42 |
| 14 | ![]() |
Fiorentina | 38 | -9 | 42 |
| 15 | ![]() |
Genoa | 37 | -9 | 41 |
| 16 | ![]() |
Cagliari | 37 | -14 | 40 |
| 17 | ![]() |
Lecce | 37 | -23 | 35 |
| 18 | ![]() |
Cremonese | 37 | -22 | 34 |
| 19 | ![]() |
Hellas Verona | 37 | -34 | 21 |
| 20 | ![]() |
Pisa | 37 | -44 | 18 |
Overall balance Serie A
Draws
1
Missing players
US Cremonese
Antonio Sanabria (unknown injury), Faris Moumbagna (Adductor injury), Federico Baschirotto (Hamstring strain)
Como 1907
Nico Paz (Bruised knee), Álex Valle (Hamstring injury), Jayden Addai (Achilles tendon rupture)
Antonio Sanabria (unknown injury), Faris Moumbagna (Adductor injury), Federico Baschirotto (Hamstring strain)
Como 1907
Nico Paz (Bruised knee), Álex Valle (Hamstring injury), Jayden Addai (Achilles tendon rupture)
Top fixture-goal scorers
| Player | Club | Goals | |||
|---|---|---|---|---|---|
|
|
4 | |||
|
|
4 | |||
|
|
3 | |||
|
|
3 | |||
|
|
2 |
Transfers between each other
These players were transferred directly between the two teams.
| Season | Player | From | To | Fee | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25/26 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 21/22 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 18/19 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 16/17 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 13/14 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 11/12 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 09/10 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 08/09 |
|
|
|
free transfer | |||||
| 05/06 |
|
|
|
? | |||||
| 05/06 |
|
|
|
? | |||||
| 04/05 |
|
|
|
? | |||||
| 04/05 |
|
|
|
? | |||||
| 04/05 |
|
|
|
? | |||||
| 00/01 |
|
|
|
? | |||||
| 99/00 |
|
|
|
? | |||||
| 97/98 |
|
|
|
? | |||||
| 97/98 |
|
|
|
? | |||||
| 97/98 |
|
|
|
? | |||||
| 94/95 |
|
|
|
loan transfer | |||||
| 83/84 |
|
|
|
? | |||||
| 73/74 |
|
|
|
? | |||||
| 46/47 |
|
|
|
? | |||||
| 46/47 |
|
|
|
? | |||||
| 46/47 |
|
|
|
? | |||||
| 46/47 |
|
|
|
? | |||||
| 33/34 |
|
|
|
? |












































